Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jak dotąd tylko 40 proc. spółek z amerykańskiego indeksu S&P 500 przedstawiło prognozy wyników na nadchodzące kwartały, które okazały się lepsze od oczekiwań analityków – mówią wyliczenia Bank of America. Odsetek takich firm jest najniższy od kwietnia 2020 r., czyli od czasu ostrych lockdownów pandemicznych. Może to świadczyć o dużej niepewności menedżerów dotyczących przyszłości. – Mamy do czynienia z ryzykiem geopolitycznym i wyborczym. Nie wiemy, jak gospodarka będzie reagowała na opóźnione skutki podwyżek stóp procentowych, a tempo przyszłych obniżek stóp jest wciąż niepewne. Wszystko to sprawia, że lepiej jest być ostrożnym przy przedstawianiu prognoz wynikowych – twierdzi Willie Delwiche, założyciel firmy badawczej Hi Mount Research.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu o 1,3 proc. w ujęciu rok do roku, po spadku o 1,2 proc. w maju, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Był to czwarty z rzędu miesiąc spadku cen, najgłębszy od września.
Rada Unii Europejskiej (UE) przyjęła 18. pakiet sankcji wobec Rosji. To najmocniejsze z dotychczasowych uderzeń w interesy Kremla. Obejmuje sankcje na rosyjską ropę, jej nabywców, banki i setkę tankowców z tzw. floty cieni.
Christopher Waller, członek Rady Gubernatorów Fed, wygłosił swoje najmocniejsze jak dotąd wezwanie do obniżki stóp ponownie argumentując, że ewentualna inflacja spowodowana cłami będzie miała charakter tymczasowy, co uwypukliło podział w banku centralnym.
Jeśli administracja Trumpa spełni swoją groźbę o podwyżce ceł na unjne towary do 30 procent, to poszkodowane tym zostanie wiele europejskich gospodarek. Mają one więcej do stracenia niż Stany Zjednoczone. Bruksela posiada jednak środki nacisku na Waszyngton.
Nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było mniej o 7000, spadając do 221 000 w tygodniu zakończonym 12 lipca, poinformował w czwartek Departament Pracy. To piąty z rzędu tygodniowy spadek. Liczba wniosków jest najniższa od połowy kwietnia.
Amerykanie wciąż otwierają portfele, mimo że zaczynają dotkliwie odczuwać cła prezydenta Donalda Trumpa. Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, odrabiając straty po gwałtownym spadku o 0,9 proc. w maju.