Niemiecki wskaźnik koniunktury wciąż pokazuje stagnację

Najnowszy wskaźnik koniunktury monachijskiego Instytutu Ifo nieznacznie spadł w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Nastroje w firmach pozostają kiepskie, ale pesymizm co do nadchodzących miesięcy nieznacznie się zmniejszył.

Publikacja: 25.09.2023 14:40

Niemiecki wskaźnik koniunktury wciąż pokazuje stagnację

Foto: Adobe Stock

Niemiecka gospodarka stoi w miejscu, nastroje pozostają kiepskie: tak wynika z aktualnego wskaźnika koniunktury prowadzonego przez monachijski instytut Ifo. Jak ogłosili w poniedziałek badacze, we wrześniu indeks spadł nieznacznie do 85,7 pkt, po 85,8 pkt w sierpniu. Oznacza to, że firmy po raz kolejny były mniej zadowolone z bieżącej działalności. Był to piąty z rzędu spadek.

W sektorze przetwórstwa przemysłowego indeks nieznacznie wzrósł, spółki były nieco bardziej zadowolone z obecnej sytuacji, choć oczekiwania nadal się pogarszały. W sektorze usług klimat pogorszył się po raz szósty z rzędu, głównie z powodu pogarszającej się obecnej sytuacji. Sprzedaż rozwijała się gorzej niż w poprzednich miesiącach.

Według Instytutu Ifo indeks wzrósł w notowaniach, przede wszystkim za sprawą mniej pesymistycznych oczekiwań. Spółki były jednak mniej zadowolone z bieżącej działalności. W branży budowlanej indeks spadł do najniższej wartości od stycznia 2009 roku. Tutaj firmy po raz kolejny oceniły swoją sytuację jako gorszą, a oczekiwania pozostają „skrajnie pesymistyczne”, jak stwierdził Ifo.

Analityk ING Carsten Brzeski również postrzega aktualny wskaźnik koniunktury jako symbol „obecnej stagnacji niemieckiej gospodarki”. Indeks jest jedną z najsłabszych wartości w ciągu ostatnich pięciu lat. Dzieje się tak w dalszym ciągu na skutek osłabienia chińskiej gospodarki, a polityka pieniężna Europejskiego Banku Centralnego (EBC) również wywiera presję na gospodarkę.

– Niemiecka gospodarka znajduje się w martwym punkcie – powiedział prezes Ifo Clemens Fuest. Pod koniec 2022 r. i na początku 2023 r. największa gospodarka Europy kurczyła się przez dwa kwartały z rzędu, po czym wiosną znalazła się w stagnacji. Wielu ekspertów spodziewa się spadku także w całym bieżącym roku.

– Produkt krajowy brutto prawdopodobnie spadnie w trzecim kwartale – powiedział agencji Reuters ekspert ekonomiczny Ifo Klaus Wohlrabe, mając na uwadze prognozy na lato. – Branża zmaga się ze spadającymi zamówieniami z kraju i zagranicy, na co odbija się wzrost stóp procentowych na całym świecie – dodał. To osłabia popyt na niemieckie towary. W sektorze usług koniunktura pogorszyła się szósty raz z rzędu, natomiast w handlu detalicznym nastąpiła niewielka poprawa. – Wynikało to z mniej pesymistycznych oczekiwań – powiedział Fuest. Jednak handlowcy są mniej zadowoleni z bieżącej działalności. – Problemem pozostaje branża budowlana – stwierdził Wohlrabe. W branży budowlanej wskaźnik koniunktury spadł do najniższej wartości od stycznia 2009 roku.

Jednak wskaźnik oczekiwań Ifo wzrosły do ​​82,9 z 82,7, a bieżący wskaźnik oceny ustabilizował się na poziomie 88,7.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?