Chińska deflacja niebezpieczna dla rynków rozwiniętych

Główny indeks cen towarów i usług konsumenckich w Chinach spadł w lipcu o 0,3 proc. rok do roku, rejestrując deflację po raz pierwszy od dwóch lat, co stanowi problem odwrotny do tego, z jakim borykają się główne banki centralne na Zachodzie.

Publikacja: 24.08.2023 13:51

Chińska deflacja niebezpieczna dla rynków rozwiniętych

Foto: Bloomberg

Wyzwania gospodarcze stojące przed Chinami spowodowały presję deflacyjną, która według ekonomistów stanowi problem na całym świecie i prawdopodobnie przyspieszy w nadchodzących kwartałach.

Pogarszające się fundamenty gospodarcze Pekinu stały się wyraźnie widoczne w ostatnich miesiącach – lipcowe dane w dużej mierze rozminęły się z oczekiwaniami, a Krajowe Biuro Statystyczne zawiesiło publikację danych dotyczących bezrobocia wśród młodych osób w związku z jego rekordowym wzrostem.

Dane kredytowe za lipiec pokazały również spadek popytu na pożyczki ze strony przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, a problemy utrzymują się w ogromnym sektorze nieruchomości w kraju, przy czym niegdyś zdrowy deweloper Country Garden był na skraju niewypłacalności, a mocno zadłużony gigant nieruchomości Evergrande Group na początku tego miesiąca złożył wniosek o ochronę przed upadłością w USA.

Główny indeks cen towarów i usług konsumenckich w Chinach spadł w lipcu o 0,3 proc. rok do roku, rejestrując deflację po raz pierwszy od ponad dwóch lat, co stanowi problem odwrotny do tego, z jakim borykają się główne gospodarki Zachodu. Chociaż część podstawowego osłabienia można przypisać czynnikom przejściowym, takim jak niższe ceny energii i wieprzowiny, inflację bazową obniżył również spadek cen schronisk i pokrewnych kategorii, wynikający z trudnej sytuacji sektora nieruchomości.

Czytaj więcej

Poranek maklerów – 2000 pkt obrobione

– Pomimo zmieniających się powiązań między Chinami a gospodarką światową, w miarę jak Pekin próbuje przejść na model wzrostu opartego na konsumpcji, a napięcia handlowe z Zachodem pozostają podwyższone, Chiny nadal są światowym producentem – powiedziała Tiffany Wilding, ekonomistka i dyrektor zarządzająca Pimco.

– W rezultacie słabość chińskiej gospodarki i spadające ceny (zwłaszcza chińskie ceny producentów) prawdopodobnie przeniosą się na rynki światowe, co w najbliższej przyszłości będzie dobrą wiadomością dla walki zachodnich banków centralnych z podwyższoną inflacją – dodała.

Podczas gdy gospodarki zachodnie wyszły z pandemii Covid-19 z podwyższoną inflacją w obliczu ograniczonej podaży i odradzającego się popytu, Chiny nie odnotowały tej samej dynamiki od czasu zaprzestania stosowania rygorystycznych środków zerowych z powodu Covid-19, ponieważ ich krajowa siła produkcyjna pomogła złagodzić wąskie gardła w dostawach, a światowe ceny towarów spadły .

Jednak w notatce z zeszłego tygodnia ekonomistka Wilding i Pimco China, Carol Liao zauważyła, że ​​od tego czasu popyt krajowy osłabł i pozostawił Chiny z niewykorzystanymi mocami produkcyjnymi, podczas gdy delewarowanie w sektorze nieruchomości i finansowaniu samorządów lokalnych pogłębiło presję dezinflacyjną i uderzyło w inwestycje krajowe, prowadząc do „szeroko zakrojonej nadwyżki mocy produkcyjnych”.

– Co więcej, reakcja rządu na osłabienie fundamentów była dalece niewystarczająca. W istocie kierowane przez rząd wysiłki mające na celu stymulowanie i stabilizację wzrostu poprzez łatwe udzielanie kredytów, zwłaszcza dla przedsiębiorstw państwowych i inwestycji infrastrukturalnych, nie wystarczyły, aby zrównoważyć obciążenie rynku nieruchomości, ponieważ zmniejszył się napływ nowych kredytów do gospodarki w ciągu ostatniego roku – dodali ekonomiści Pimco.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?