Niemiecka produkcja spadła w czerwcu wobec maja i rok do roku

Produkcja w czerwcu była niższa o 1,5 proc. niż w maju. Zawiniła głównie branża motoryzacyjna.

Publikacja: 07.08.2023 14:03

Niemiecka produkcja spadła w czerwcu wobec maja i rok do roku

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) realna (skorygowana o ceny) produkcja w sektorze przetwórczym spadła w czerwcu o 1,5 proc. wyrównana sezonowo i kalendarzowo w porównaniu z majem. W maju natomiast, po rewizji wstępnych wyników, produkcja utrzymała się na niemal niezmienionym poziomie -0,1 proc. w stosunku do kwietnia (wartość wstępna: -0,2 proc.). W porównaniu trzymiesięcznym produkcja od kwietnia do czerwca była o 1,3 proc. niższa niż w poprzednich trzech miesiącach.

Bardzo różne sytuacje sektorów gospodarki można było zaobserwować w sektorze produkcyjnym. Branża motoryzacyjna miała bardzo negatywny wpływ na ogólny wynik w czerwcu (wyrównany sezonowo i kalendarzowo -3,5 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca) po tym, jak produkcja w tym sektorze wzrosła w poprzednim miesiącu o 5,8 proc. Negatywny wpływ na ogólny wynik miała również branża budowlana (-2,8 proc.).  Pozytywny wpływ na ogólny wynik miał natomiast znaczący wzrost w branży farmaceutycznej (+7,9 proc.), po spadku produkcji w tym obszarze o 13,3 proc. w maju 2023 roku.

Czytaj więcej

Stagnacja w Niemczech, za to solidny wzrost PKB we Francji oraz w Hiszpanii

W czerwcu w porównaniu z majem produkcja przemysłowa (przemysł przetwórczy z wyłączeniem energetyki i budownictwa) spadła sezonowo i kalendarzowo o 1,3 proc. Produkcja dóbr kapitałowych odnotowała spadek o 3,9 proc. Produkcja dóbr konsumpcyjnych wzrosła o 1,8 proc., a produkcja dóbr pośrednich o 0,4 proc. Poza przemysłem produkcja energii wzrosła w czerwcu 2023 r. o 0,6 proc.

W porównaniu z czerwcem 2022 r., produkcja w sektorze przetwórczym była w czerwcu 2023 r. niższa o 1,7 proc. Produkcja przemysłowa spadła w tym samym okresie o 0,3 proc.

Produkcja w energochłonnych gałęziach przemysłu wzrosła o 1,1 proc. wyrównana sezonowo i kalendarzowo w porównaniu z majem. W porównaniu z czerwcem 2022 r. produkcja energochłonna w czerwcu 2023 r. była niższa o 12,2 proc.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?