Nasdaq 100, czyli nowojorski indeks dużych spółek technologicznych, zostanie wkrótce zmodyfikowany. Nie zmieni się jego skład, ale 24 lipca zostaną zmodyfikowane wagi tworzących go firm. Szczegóły tych zmian mają zostać ogłoszone w piątek. Mają one nieco zmniejszyć dominację kilku rynkowych gigantów w tym indeksie.
Obecnie siedem spółek odpowiada łącznie za 55,9 proc. wagi w indeksie Nasdaq Composite. Spośród nich największą wagę mają Microsoft i Apple. Wynosi ona po 12,9 proc. Kolejne miejsca zajmują: Alphabet (7,4 proc.), Nvidia (7 proc.), Amazon (6,9 proc.), Tesla (4,5 proc.) i Meta Platforms (4,3 proc.). Te spółki doświadczyły w ostatnich miesiącach bardzo dużych zwyżek cen akcji. Papiery Microsoftu zyskały od początku roku prawie 40 proc., Apple zdrożały o ponad 50 proc., Alphabet o ponad 30 proc., Amazonu o prawie 50 proc., Nvidii o blisko 195 proc., Tesli o niemal 150 proc., a Meta Platforms o około 135 proc. Ich zwyżki mocno ciągnęły w górę cały indeks Nasdaq 100. Od początku stycznia do wtorkowego otwarcia zyskał on 38,5 proc., podczas gdy szerszy Nasdaq Composite wzrósł w tym czasie o 32 proc., S&P 500 zyskał 15 proc., a Dow Jones Industrial wzrósł o nieco ponad 2 proc.
Czytaj więcej
Nasdaq Composite zyskał w pierwszym półroczu aż 31,7 proc. i było to dla niego najlepsze od 1983 r. pierwsze sześć miesięcy roku. Od grudniowego dołka wzrósł on o około 35 proc., przebił szczyt z sierpnia i znalazł się najwyżej od kwietnia 2022 r. Do szczytu z końcówki marca 2022 r. ma on już mniej niż 6 proc. Od historycznego rekordu z jesieni 2021 r. dzieli go wciąż jednak 14 proc. (Tymczasem S&P 500 ma do rekordu ze stycznia 2022 r. nieco ponad 7 proc., a Dow Jones Industrial ma do historycznie wysokiego poziomu nieco mniej niż 7 proc.)
Nie wiadomo jeszcze jak mocno mogą zostać zmniejszone wagi siedmiu gigantów technologicznych w ramach modyfikacji indeksu. Na stronie giełdy Nasdaq zamieszczono jednak opracowanie naukowe wskazujące, że zmian wag w indeksie powinno się dokonywać jeśli największe spółki (definiowane jako posiadające co najmniej 4,5 proc. wagi) mają łączną wagę większą niż 48 proc. Wówczas, należy zmniejszyć ją do około 40 proc.
- Z naszej perspektywy, motywacja, by zmniejszyć koncentrację indeksu, jest związana z regulacjami - twierdzi Cameron Lilja, wiceprezes giełdy Nasdaq. Przypomina on, że regulacje amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nakładają ograniczenia dotyczące wagi akcji spółek w portfelach funduszów. Giełda Nasdaq, wprowadzając modyfikacje do indeksu, stara się więc pomóc inwestorom dostosować się do tych restrykcji.