Kraj, który nie może sobie pozwolić na spowolnienie

Indyjski wzrost gospodarczy wciąż zadziwia swoim tempem. Powinien on być jednak jeszcze szybszy, by baza przemysłowa rosła, a rynek pracy był w stanie przyjąć co roku miliony młodych ludzi, którym grozi bezrobocie bądź pozostawanie w „szarej strefie”.

Publikacja: 10.06.2023 12:52

Rozrastające się indyjskie miasta stają się centrami usług. W branży usługowej w Indiach pracuje jed

Rozrastające się indyjskie miasta stają się centrami usług. W branży usługowej w Indiach pracuje jednak tylko 32 proc. siły roboczej, gdy średnia dla świata wynosi 51 proc. Fot. Punit PARANJPE/AFP

Foto: PUNIT PARANJPE

W czasie, gdy znów dają o sobie znać obawy dotyczące kondycji gospodarczej Chin, z sąsiednich Indii płyną dobre sygnały ekonomiczne. W kwartale zakończonym w marcu indyjski PKB wzrósł o 6,1 proc. Indie pozostają więc jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Prognozy rządu Narendry Modiego mówią, że w tym roku fiskalnym (rozpoczętym 1 kwietnia) PKB wzrośnie o 6,5 proc., po tym jak w roku fiskalnym 2022 powiększył się aż o 9,1 proc. Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się wzrostu o 6,8 proc., a mediana prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberg wskazuje na zwyżkę PKB o 7 proc. Najbardziej pesymistyczne spośród prognoz instytucji prywatnych mówią o wzroście o 6,2 proc., a najbardziej optymistyczne – o zwyżce o 7,2 proc. Tymczasem na giełdę indyjską wraca koniunktura. Indeks Sensex odrobił już znaczną część strat wywołanych załamaniem kursów akcji spółek miliardera Gautama Adaniego i znalazł się o 3 proc. wyżej niż na początku roku. Stopa zwrotu wynosząca 3 proc. nie wydaje się rewelacyjna, ale Sensex bardzo niewiele dzieli już od historycznego rekordu z grudnia 2022 r. Inwestorzy najwyraźniej znów uwierzyli w siłę rynku indyjskiego. Pod jednym względem Indie zyskały już supremację. Stały się najludniejszym krajem świata. Zamieszkuje tam już prawie 1,457 mld mieszkańców – nieco więcej niż w Chinach.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Tylko teraz dostęp do parkiet.com za 49 zł za każdy miesiąc!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Gospodarka światowa
OpenAI będzie celować w 90 mld USD wyceny
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Gospodarka światowa
The Telegraph: Zajęcie dla nielegalnych imigrantów
Gospodarka światowa
The Wall Street Journal: Marsalek oskarżony o szpiegostwo
Gospodarka światowa
Gorsze nastroje niemieckich konsumentów, nie wspomogą wzrostu
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Gospodarka światowa
Cukier i kakao najdroższe od lat
Gospodarka światowa
Czy stopy Rezerwy Federalnej dojdą do 7 proc.?