Pierwszy kwartał dobry dla wielu giełd. Ten parkiet dał największe zyski

Choć pierwszy kwartał był dosyć burzliwym okresem na rynkach, to wiele indeksów giełdowych zdołało w tym czasie wypracować całkiem solidne stopy zwrotu.

Publikacja: 31.03.2023 15:00

Pierwszy kwartał dobry dla wielu giełd. Ten parkiet dał największe zyski

Foto: Diego Giudice/Bloomberg

Spośród wszystkich indeksów giełdowych świata, od początku roku do końca marca najmocniej wzrósł główny indeks giełdy w Laosie, który zyskał prawie 45 proc. Na drugim miejscu znalazł się argentyński Merval, który wzrósł o około 25 proc. W Europie najlepszy był słoweński indeks Sbitop, który zyskał niemal 15 proc. Te rynki są jednak mało płynne. Najlepszym indeksem dużego rynku był w tym okresie nowojorski Nasdaq 100, który wzrósł o prawie 19 proc. i wszedł w rynek "byka". Szerszy indeks Nasdaq Composite zyskał prawie 15 proc.

- O ile Nasdaq 100 radził sobie dobrze w pierwszym kwartale, to zostanie on dopiero poddany prawdziwemu testowi. Kluczowe będzie to, co przydarzy się rentownościom amerykańskich obligacji, jakie będą perspektywy dla gospodarki USA i jaki będzie timing cięć stóp procentowych. Czuję, że do cięć stóp dojdzie i że jest to coś, co niej obecnie wycenione przez rynki - twierdzi Michael Hewson, analityk CMC Markets.

Spośród indeksów dużych giełd europejskich najlepszy był natomiast włoski  FTSE MIB, który wzrósł o ponad 14 proc. Nieznacznie mniej urosły wówczas: grecki Athex Composite i paneuropejski Euro Stoxx 50.

Dobrze sobie też radziły m.in. francuski CAC 40, który zyskał prawie 13 proc. i niemiecki DAX, który wzrósł o około 12 proc.Japoński Nikkei 225, ze wzrostem o 7,5 proc. i chiński Shanghai Composite, który zyskał 5,9 proc., rosły nieco szybciej niż na przykład amerykański S&P 500.

  Prawie 30 głównych indeksów giełdowych kończyło pierwszy kwartał na minusie. Wśród nich był też WIG 20, ale jego przecenę można uznać za umiarkowaną (wyniosła mniej niż 2 proc.). Mocniej traciły m.in.: indyjski Sensex (3 proc.), węgierski BUX (ponad 3,5 proc.) czy brazylijski Bovespa (ponad 5 proc.). Najgorszymi indeksami były turecki BIST 100 i główny indeks giełdy w Nairobi, które straciły po ponad 12 proc.

Analitycy wskazują, że nadchodzące miesiące nadal mogą cechować się dużą zmiennością na rynkach. - Przyczyny napięć w sektorze bankowym, mające wiele wspólnego ze stopami procentowymi oraz odwróconymi krzywymi rentowności obligacji, nie zniknęły. Spodziewam się więc dalszych skoków zmienności na rynkach w 2023 r. - twierdzi Herald van der Linde, strateg HSBC.

Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?
Gospodarka światowa
Dolar tworzy problem dla banków centralnych