Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Christine Lagarde, prezeska Europejskiego Banku Centralnego, deklarowała już zamiar kontynuacji serii podwyżek stóp procentowych. Rynek spodziewa się jednak, że podwyżki te skończą się dosyć szybko.
Sądząc po nastrojach na rynkach w pierwszych dniach 2023 r., można uznać, że inwestorzy doszli do wniosku, że strefa euro i ogólnie Europa ma już najgorsze za sobą. Europejskie indeksy giełdowe zaczęły rok od dosyć przyzwoitych zwyżek. Paneuropejski Euro Stoxx 50 znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych indeksów świata, rosnąc o ponad 8 proc. Do pierwszej dziesiątki załapały się też dwa inne indeksy ze strefy euro: włoski FTSE MIB oraz luksemburski LuxX.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.
JP Morgan przewiduje 4000 USD za uncję kruszcu do połowy 2026 roku, podczas gdy Citi prognozuje... spadki poniżej 3000 USD. Rynek dzielą różnice w interpretacji zachowań ETF-ów, zakupów banków centralnych i globalnych reform.
Xiaomi to jedyna firma technologiczna, która z powodzeniem zdywersyfikowała działalność, zajmując się produkcją samochodów. Apple próbowało stworzyć samochód przez dekadę i za 10 miliardów dolarów , ale w zeszłym roku się poddało.
Niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła o 1,2 proc. w maju w porównaniu z kwietniem, podczas gdy analitycy oczekiwali 0-proc. wzrostu. Najbardziej przyczyniły się do tego przemysł motoryzacyjny i produkcja energii.
Wszystkie kraje świata miały czas do 9 lipca na wypracowanie umów handlowych z USA. Prezydent Trump przesunął ten ten termin na 1 sierpnia.