Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 04:43 Publikacja: 08.12.2022 21:50
Sam Bankman-Fried, założyciel giełdy FTX
Foto: Bloomberg
Nowojorska prokuratura bada, czy Sam Bankman-Fried i założona przez niego giełda kryptowalutowa FTX doprowadzili do załamania się w maju kursów kryptowalut luna i terraUSD – donosi „The New York Times”. Krach, do którego wówczas doszło, doprowadził do serii bankructw spółek z branży kryptowalutowej. Odległym skutkiem tego załamania był również upadek giełdy FTX.
TerraUSD była zaliczana do kategorii stabelcoins, czyli tzw. stabilnych kryptowalut, powiązanych kursowo z walutami tradycyjnymi. Jej kurs był związany z dolarem, ale dodatkowo powiązano go z kryptowalutą luna. Jeśli notowania terraUSD spadały, to algorytm uruchomiał wzrost podaży luny, co pomagało ustabilizować notowania. W maju ten mechanizm kursowy został jednak przerwany. Rynek został bowiem w bardzo krótkim czasie zalany zleceniami sprzedaży terraUSD. Zamówienia te opiewały na stosunkowo małe kwoty, ale składano je bardzo szybko. Według śledczych wygląda na to, że znaczna większość tych zamówień była składana przez firmy związane z FTX. Prawdopodobnie więc giełda ta grała na spadek kursów luny i terraUSD. Gdy te kryptowaluty traciły w styczniu i w lutym, zyskiwał wówczas FTT, czyli token emitowany przez FTX. Prawdopodobnie Bankman-Fried nie spodziewał się, że ta fala wyprzedaży doprowadzi do całkowitego załamania luny i terraUSD oraz do kryzysu w branży.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas