Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W okresie styczeń–marzec zyski koncernu naftowego Shell potroiły się względem ubiegłorocznych i wyniosły 9,1 mld dol. Poprawie wyników sprzyja wojna w Ukrainie i związane z nią rosnące ceny energii oraz rodzący się po pandemii popyt.
Spółka pokazała wyniki w momencie, gdy brytyjscy aktywiści dążą do opodatkowania naftowych koncernów celem zmniejszenia kosztów życia. – Widać, że w obecnej sytuacji znacząco wzbogacają się koncerny naftowe czy gazowe. Tym bardziej dziwi mnie brak reakcji rządzących i wprowadzenia podatku, który zmniejszyłby rachunki dla obywateli – stwierdził Ed Miliband, były minister energii i klimatu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że Biały Dom zacznie niebawem wysyłać do różnych krajów na świecie listy zawierające szczegółowe informacje dotyczące wyższych stawek ceł, które mają wejść w życie 1 sierpnia.
Zaangażowanie USA w bombardowanie Iranu początkowo wyglądało na chodzenie supermocarstwa na izraelskiej smyczy. Okazało się jednak genialnym zagraniem, które może prowadzić do pokoju w regionie i może być po myśli bogatych arabskich monarchii.
W czerwcu stworzono w USA 147 tys. nowych etatów (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano, że przybędzie ich 110 tys. Spadły więc szansę na lipcowe cięcie stóp procentowych przez Fed.
Microsoft zwolni około 9000 pracowników. Ta zmiana dotknie około 4 proc. globalnej siły roboczej spółki w różnych zespołach, regionach geograficznych i na różnych poziomach doświadczenia.
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.