Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dane o niemieckiej inflacji producenckiej okazały się gorsze od prognoz. Średnio oczekiwano bowiem jej przyspieszenia z 25,9 proc. w lutym do 28,2 proc. w marcu. Destatis, czyli niemiecki urząd statystyczny, stwierdził, że statystyki za marzec powinny już uwzględniać pierwsze skutki wojny w Ukrainie.
Najmocniej zdrożała w marcu w Niemczech energia – aż o 83,8 proc. Wpływ na to miał m.in. drożejący gaz ziemny, którego cena zwiększyła się o 144,8 proc. Nawet jednak bez uwzględniania cen energii inflacja producencka była dosyć wysoka. Przyspieszyła ona do 14 proc., po tym jak w lutym wyniosła 12,4 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.
JP Morgan przewiduje 4000 USD za uncję kruszcu do połowy 2026 roku, podczas gdy Citi prognozuje... spadki poniżej 3000 USD. Rynek dzielą różnice w interpretacji zachowań ETF-ów, zakupów banków centralnych i globalnych reform.
Xiaomi to jedyna firma technologiczna, która z powodzeniem zdywersyfikowała działalność, zajmując się produkcją samochodów. Apple próbowało stworzyć samochód przez dekadę i za 10 miliardów dolarów , ale w zeszłym roku się poddało.
Niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła o 1,2 proc. w maju w porównaniu z kwietniem, podczas gdy analitycy oczekiwali 0-proc. wzrostu. Najbardziej przyczyniły się do tego przemysł motoryzacyjny i produkcja energii.
Wszystkie kraje świata miały czas do 9 lipca na wypracowanie umów handlowych z USA. Prezydent Trump przesunął ten ten termin na 1 sierpnia.
Zohran Mamdani, wygrywając prawybory demokratów w kampanii o fotel burmistrza, awansował z mało znanego, niszowego działacza do polityka o znaczeniu ogólnokrajowym. Potentaci z Wall Street wyraźnie obawiają się jego ewentualnych rządów.