Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Początek nowego kwartału przynosi mocne akcenty w polityce monetarnej. Rodzima Rada Polityki Pieniężnej, która jeszcze pół roku temu wzbraniała się przed jakąkolwiek reakcją na rozkręcającą się inflację, teraz tak rozpędziła się w zacieśnianiu polityki pieniężnej, że podniosła stopę referencyjną po raz siódmy w tym cyklu, i to tym razem o niewidziane od prawie 22 lat (!) 100 pkt baz.
Działania RPP wpisują się w globalną falę podwyżek stóp, na którą w naszych analizach zwracamy uwagę już od roku, kiedy to za zacieśnianie polityki monetarnej zabrały się pierwsze, początkowo dość nieliczne rynki wschodzące. Tymczasem od początku tego roku stopy podniosły banki centralne w 17 spośród 37 krajów zestawionych przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych. Niektóre – jak nasz NBP – koszt pieniądza podniosły już kilka razy od stycznia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.
JP Morgan przewiduje 4000 USD za uncję kruszcu do połowy 2026 roku, podczas gdy Citi prognozuje... spadki poniżej 3000 USD. Rynek dzielą różnice w interpretacji zachowań ETF-ów, zakupów banków centralnych i globalnych reform.
Xiaomi to jedyna firma technologiczna, która z powodzeniem zdywersyfikowała działalność, zajmując się produkcją samochodów. Apple próbowało stworzyć samochód przez dekadę i za 10 miliardów dolarów , ale w zeszłym roku się poddało.
Niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła o 1,2 proc. w maju w porównaniu z kwietniem, podczas gdy analitycy oczekiwali 0-proc. wzrostu. Najbardziej przyczyniły się do tego przemysł motoryzacyjny i produkcja energii.
Wszystkie kraje świata miały czas do 9 lipca na wypracowanie umów handlowych z USA. Prezydent Trump przesunął ten ten termin na 1 sierpnia.