Ceny wciąż idą w górę

Inflacja producencka w Niemczech wyniosła w lutym 25,9 proc. rok do roku, po tym jak w styczniu sięgnęła 25 proc. Była jednak nieco niższa od prognoz.

Publikacja: 22.03.2022 05:00

Ceny wciąż idą w górę

Foto: Bloomberg

Odczyt cen producenckich w Niemczech był w lutym rekordowo wysoki. Licząc jednak miesiąc do miesiąca, wzrost cen wyhamował do 1,4 proc. w zeszłym miesiącu, po zwyżce o 2,2 proc. w styczniu.

Rekordowo wysoka inflacja producencka w Niemczech to w dużym stopniu skutek silnego wzrostu cen energii. Sięgnął on w lutym aż 68 proc. r./r. Po wyłączeniu tych cen ze statystyk inflacja producencka i tak była jednak dosyć wysoka. Wyniosła 12,4 proc. Dane za marzec najprawdopodobniej będą jeszcze gorsze, choćby ze względu na to, że wzrost cen wielu surowców wyraźnie przyspieszył z powodu wojny. Destatis, czyli niemiecki urząd statystyczny, podkreśla, że odczyt za luty nie uwzględnia jeszcze skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sondaże wśród spółek były prowadzone bowiem 15 lutego.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?