Co zrobi EBC?

Bezrobocie w strefie euro po raz pierwszy w historii spadło poniżej 7 proc.

Publikacja: 03.03.2022 14:02

Co zrobi EBC?

Foto: Bloomberg

Stopa bezrobocia spadła do 6,8 proc. w styczniu z 7 proc. w grudniu. Popyt na pracę nadal rośnie, co wywiera dalszą presję na wzrost płac. Stopa bezrobocia pozostaje w trendzie szybkiego spadku, ponieważ gospodarka nie zwolniła tak bardzo, jak przewidywano po fali Omicron, a pracodawcy nadal zatrudniali. Wszystkie główne gospodarki strefy euro odnotowały spadek stopy bezrobocia.

Napięty rynek pracy oznacza, że ​​na początku roku presja płacowa nadal rosła. Firmy wskazują, że zamierzają kontynuować zatrudnienie również w nadchodzących miesiącach, co zapowiada dalszy spadek stopy bezrobocia i kolejne niedobory siły roboczej.

Wzrost płac nie poruszał się w tandemie, bo płace negocjowane w strefie euro wzrosły o zaledwie 1,5 proc. w czwartym kwartale ubiegłego roku, w porównaniu z 1,4 proc. w trzecim kwartale. Jeśli gospodarka utrzyma przyzwoite tempo w ciągu roku, Bert Colijn, starszy ekonomista ING spodziewa się szybszego wzrostu płac, zwłaszcza że wysokie bieżąca stopa inflacji zostanie wykorzystana jako wkład do negocjacji układów zbiorowych w ciągu roku.

Czytaj więcej

Obligacje z Eurolandu pod presją

- Powstaje oczywiście pytanie, jak obecna wojna na Ukrainie wpłynie na gospodarkę strefy euro i czy spowoduje to ochłodzenie rynku pracy. Jest bardzo wcześnie, aby wyciągnąć jakiekolwiek znaczące wnioski na ten temat, ale dla Europejskiego Banku Centralnego jest jasne, że oprócz ryzyka spirali płac i cen, scenariusz stagflacyjny również szybko pojawił się na radarze jako kluczowe ryzyko dla jego perspektyw - pisze Colijn.

Oznacza to według niego, że EBC nie zobowiąże się do wyraźnej ścieżki zacieśnienia w przyszłym tygodniu, zanim nie dowie się więcej o skutkach gospodarczych kryzysu. - To będzie kluczem do sprawdzenia, czy silny rynek pracy na początku roku rzeczywiście przełoży się na wyższe płace. Ale jeszcze zbyt wcześnie, aby to stwierdzić - podsumowuje.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?