Deutsche Boerse i NYSE Euronext negocjują fuzję

O rozmowach obu giełdowych operatorów napisał niemiecki „Manager Magazin”. Oni sami wstrzymują się od komentarzy

Publikacja: 24.04.2009 01:07

Reto Francioni, dyrektor generalny Deutsche Boerse

Reto Francioni, dyrektor generalny Deutsche Boerse

Foto: Bloomberg

Fuzja giełd, dzięki której NYSE Euronext jeszcze umocniłby się na pozycji największego operatora rynków papierów wartościowych na świecie, może nastąpić nawet już w przyszłym miesiącu. Tak przynajmniej twierdzi niemiecki magazyn. Negocjacje są w zaawansowanym stadium i wkrótce mogą doczekać się szczęśliwego finału – wynika z wypowiedzi informatorów „Manager Magazin”. Materiał na temat negocjacji został wczoraj zapowiedziany na stronie internetowej i ukaże się w wydaniu miesięcznika, które dziś znajdzie się w kioskach.

[srodtytul]Nikt nie potwierdza[/srodtytul]

Ani przedstawiciele Deutsche Boerse, ani NYSE Euronext nie chcieli wczoraj komentować doniesień. – Co do zasady nie komentujemy plotek rynkowych. W tej sprawie nie mamy nic do dodania – oświadczyli rzecznicy Deutsche Boerse. O tym, że coś może być jednak na rzeczy, świadczą wypowiedzi przedstawicieli obu grup giełdowych. Nieraz przewidywali oni bowiem dalszą konsolidację wśród operatorów.

Według wcześniejszych publikacji niemieckich mediów, Deutsche Boerse i NYSE Euronext rozmawiały już zresztą pod koniec 2008 roku (na początku grudnia ukazał się na ten temat artykuł w tygodniku „Der Spiegel”). Drugi z operatorów zarówno wówczas, jak i obecnie nie chciał niczego komentować. Deutsche Boerse oświadczyła zaś przewrotnie, że nawet jeśli rozmowy z NYSE były, to skończyły się bez rezultatu.

[srodtytul]Konsolidacja daje korzyści[/srodtytul]

NYSE Euronext jest obecnie największym operatorem giełdowym na świecie. Kontroluje giełdę New York Stock Exchange, a w Europie ma parkiety w aż pięciu stolicach – główne platformy handlowe w Paryżu, Brukseli, Amsterdamie i Lizbonie i giełdę terminową Liffe w Londynie. Deutsche Boerse ma z kolei giełdę we Frankfurcie i rynek terminowy Eurex (razem z podległą mu amerykańską giełdą terminową ISE), a także spółkę Clearstream, pełniącą rolę izby rozliczeniowej. Pod większą presją konsolidacji jest Deustche Boerse, która w przeszłości fiaskiem zakończyła m.in. starania o przejęcie giełdy w Londynie.

Fuzje dają operatorom możliwość skorzystania z efektów skali. Dzięki ujednolicaniu platform transakcyjnych mogą oni zaoferować klientom dostęp do instrumentów notowanych na nowych dla nich rynkach, zwiększając w ten sposób płynność i wolumen obrotów. Jest to szczególnie ważne w dobie pojawiania się wielu alternatywnych platform obrotu, takich jak Turquoise czy Chi-X Europe, które oferują graczom handel po niższych kosztach niż na tradycyjnych parkietach.

[srodtytul]Partnerzy dla GPW[/srodtytul]

Przypomnijmy, że zarówno NYSE Euronext, jak i Deutsche Boerse są na krótkiej liście potencjalnych inwestorów strategicznych dla warszawskiej GPW. Dwa pozostałe podmioty, spośród których dokonany zostanie wybór partnera dla giełdy, to London Stock Exchange i sojusz Nasdaq-OMX.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos