USA: Rośnie liczba przekrętów w sektorze nieruchomości

Spadające ceny domów wpływają na wzrost nielegalnych transakcji na amerykańskim rynku mieszkaniowym. Z raportów FBI wynika, że straty z tego tytułu wzrosły o 83 proc. w 2008 r., a w tym roku wzrost ma być jeszcze większy. Agenci FBI najwięcej pracy mieli w Ohaio

Publikacja: 08.07.2009 15:10

USA: Rośnie liczba przekrętów w sektorze nieruchomości

Foto: Bloomberg

Według badań FBI spowolnienie gospodarcze sprzyja „oportunistom, którzy desperacko chcą utrzymać lub polepszyć swój status życiowy”.

- Zatrudnieni w sektorze nieruchomości pragną utrzymać standard życia, którym cieszyli się podczas boomu na rynku - czytamy w raporcie.

FBI bierze pod uwagę dwa rodzaje przestępstw. W przypadku pierwszego chodzi o błędne wypełnianie wniosków i kłamstwa majątkowe w celu uzyskania korzystnych warunków kupna nieruchomości np. ukrywanie lub zatajanie wierzytelności w celu otrzymania pożyczki.

Drugi rodzaj nadużyć dotyczy przestępstw w celu uzyskania korzyści majątkowych. Jest to bardziej poważny problem, ponieważ funkcjonariusze spotykają się z bardzo dobrze wypracowanymi technikami fałszowania dokumentów i machlojkami takimi jak: figuranci, którzy kupują dom, na rzecz osoby, której bank nie udzielił kredytu; kradzież tożsamości, czyli podszywanie się pod inną osobę; spółki widma, które funkcjonują tylko na papierze.

Ofiarami przestępstw padają pożyczkodawcy, deweloperzy i sąsiedztwo, które traci, ponieważ spadają ceny mieszkań w ich okolicy, po tym jak przekręt zostaje nagłośniony.

Raport, do którego dane pochodzą z policyjnych kartotek, informacji od firm z sektora nieruchomości i różnych rządowych agencji wykazał, że liczba przestępstw związanych z rynkiem nieruchomości wzrosła w roku fiskalnym 2008 do 63,7 tys. z 46,7 tys. rok wcześniej.

Dokładne straty z tytułu tych przestępstw nie są znane, ale instytucje finansowe w zeszłym roku straciły na tym procederze 1,4 mld dol., co stanowi wzrost o ponad 83 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową