Nabucco gotowy do podpisania

Koncepcja rurociągu Nabucco, którym gaz ziemny ma popłynąć z rejonu Morza Kaspijskiego do Unii Europejskiej, wkroczy dzisiaj w fazę realizacji. Będzie to przy tym dopiero jej pierwsze, formalno-prawnestadium.

Publikacja: 13.07.2009 08:03

Nabucco gotowy do podpisania

Foto: GG Parkiet

Międzyrządowe porozumienie podpiszą dziś w Ankarze przedstawiciele pięciu krajów tranzytowych – Turcji, Bułgarii, Rumunii, Węgier i Austrii. Konsorcjum Nabucco utworzyły spółki energetyczne z tych pięciu krajów oraz koncern RWE z Niemiec.

Zawarcie tego porozumienia utrudniała Turcja, z której terytorium ma rozpocząć swój bieg gazociąg. Ankara chciała mieć pewność zakupu 15 proc. gazu z Nabucco na własne potrzeby lub dla reeksportu. Na razie żądań tych nie uwzględniono, a Turcji obiecano inne gwarancje dotyczące bezpieczeństwa dostaw błękitnego paliwa.

Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się, że gazociąg będzie tak skonstruowany, aby gaz mógł płynąć w obu kierunkach. W razie sytuacji wyjątkowych, niemożliwych do wykluczenia na Zakaukaziu, Turcja będzie mogła sięgnąć po zapasy gazu magazynowane w Unii Europejskiej.

Gazociąg ma mieć 3300 km długości, a koszt tej inwestycji szacuje się na 8 mld euro. Jednak na razie nie ma gwarancji uzyskania tak olbrzymich środków finansowych. Komisja Europejska obiecała 200 mln euro w formie funduszu stymulacyjnego. Europejski Bank Inwestycyjny wyraża gotowość sfinansowania do 25 proc. kosztów budowy gazociągu, co oznacza możliwość uzyskania 2 mld euro.

Resztę zapewne bez trudu da się znaleźć w bankach komercyjnych, bo opłaty za przesył gazu są pewnym źródłem dochodu. Ale wcześniej trzeba bardziej sprecyzować kształt tej inwestycji. W tym celu konieczne jest przede wszystkim ukończenie projektu inżynieryjnego. Dopiero on będzie podstawą do oceny wpływu rurociągu na środowisko naturalne, a to z kolei pozwoli ostatecznie oszacować koszty inwestycji.

Ostatecznej decyzji o budowie rurociągu Nabucco można oczekiwać w I kwartale przyszłego roku, a budowa może zacząć się rok później. Gaz ma popłynąć w 2013 r.

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową