Cena złota znowu pobiła wczoraj rekord i może jeszcze wzrosnąć

Wczoraj ceny złota już drugi dzień z rzędu biły rekordy. Uncja kruszcu kosztowała rano w Londynie 1048,5 USD. Dzień wcześniej – 1045 USD.

Publikacja: 08.10.2009 08:58

Wśród przyczyn zwyżki cen złota wymieniane jest głównie osłabienie dolara

Wśród przyczyn zwyżki cen złota wymieniane jest głównie osłabienie dolara

Foto: AFP

Wśród przyczyn zwyżki cen złota wymieniane jest głównie osłabienie dolara. Zwłaszcza że w ostatnich dniach pojawiły się dodatkowe bodźce do deprecjacji amerykańskiej waluty: podwyżka stóp procentowych w Australii oraz pogłoski o planowanej przez państwa Zatoki Perskiej rezygnacji z używania dolara w transakcjach naftowych.

Nie bez znaczenia dla wzrostu cen złota są też coraz większe obawy ekonomistów o kondycję finansów publicznych USA. – Mówi się o przeciągającej się słabości dolara oraz o powrocie inflacji, co sugeruje, że cena złota może jeszcze wzrosnąć – wskazuje William Seddon, zarządzający funduszem w White Funds Management.

– Cena złota jest zwykle prognostykiem inflacji, a nie wskaźnikiem jej towarzyszącym. Nic na razie nie wskazuje, że inflacja wymknie się spod kontroli. Gdy jednak wróci wzrost gospodarczy, pojawi się również wzrost cen konsumpcyjnych – wyjaśnia Dan Greenhaus, strateg z Miller Tabak & Co.

Analitycy spodziewają się więc w bliskiej przyszłości dalszego wzrostu cen złota. Deutsche Bank przewiduje np., że kruszec zdrożeje w 2010 r. do 1100 USD za uncję. Według analityków Barclaysa jego cena może w długim terminie sięgnąć nawet 1500 USD za uncję. – Rekordowo drogie złoto przyciąga inwestorów. Nie sądzę, by wzrost jego cen został powstrzymany, zanim dolar zdoła znacząco się umocnić – twierdzi Eugen Weinberg, analityk z Commerzbanku.

Zwyżka cen złota przyczyniła się do tego, że drożały też inne metale szlachetne, np. uncja palladu kosztowała 313,5 USD, najwięcej od sierpnia 2008 r.

Zyskiwały też indeksy giełdowe na niektórych rynkach wschodzących. MSCI Emerging Markets wzrósł wczoraj do najwyższego poziomu od 13 miesięcy. Różnica w rentowności obligacji krajów rynków wschodzących (liczona przez indeks JPMorgan Chase EMBI+) a amerykańskimi obligacjami skarbowymi spadła zaś do 3,1 pkt proc., najniższej wartości od września 2008 r.

– Złoto drożeje razem z innymi aktywami, zarówno surowcami, jak i akcjami. Dzieje się tak, gdyż pieniądz jest obecnie bardzo tani – wskazuje Leonard Kaplan, prezes amerykańskiej firmy Prospector Asset Management.

[ramka][link=http://www.parkiet.com/temat/39.html]Czytaj [b]komentarze z rynków surowcowych[/b] » [/link]

[link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=8&sid=3fe5bcee3863d91d9dbd46189e65c6ff]Podyskutuj na temat rynków surowcowych na [b]forum parkiet.com[/b] » [/link][/ramka]

Gospodarka światowa
Wraz z porażką Trudeau kończy się epoka w polityce i gospodarce
Gospodarka światowa
Antynaftowe regulacje zaszkodziły gospodarce kanadyjskiej
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,4 procent
Gospodarka światowa
Stopa inflacji w 2024 r. w Niemczech niższa niż w trzech poprzednich latach
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Kogo upolował Hindenburg?
Gospodarka światowa
Spółki z Niemiec odczuwają największy stres