Islandia ostrzega kredytodawców

Nie obstawiajcie 75-proc. redukcji wierzytelności wobec naszych banków, ostrzegają inwestorów władze tego kraju.

Publikacja: 18.11.2013 13:57

Islandia ostrzega kredytodawców

Foto: Bloomberg

- O 75 proc. mówiono bardzo nieoficjalnie podczas  lunchu - przyznał Bjarni Benediktsson, minister finansów.  Ostateczna skala redukcji roszczeń, jego zdaniem,  będzie wyższa lub niższa.

Kredytodawcy islandzkich banków, które zbankrutowały,  próbują osiągnąć z rządem porozumienie  co do tego, jak traktować   roszczenia w wysokości 3,8 miliarda dolarów denominowane w islandzkich koronach bez  wywołania spadku kursu tamtejszej waluty. Rząd Islandii, który chce zapobiec załamaniu bilansu płatniczego,  zapowiedział, że nie zniesie kontroli przepływu kapitału jeśli kredytodawcy nie zgodzą się na zmniejszenie swoich wierzytelności.

- Chcemy wypracować profesjonalne rozwiązanie - deklaruje Benediktsson, a jego zdaniem może to potrwać tygodnie bądź miesiące.  Rząd wyłoniony w wyniku kwietniowych wyborów parlamentarnych dzięki obietnicy udzielenia pomocy gospodarstwom domowym w spłacie zobowiązań, przewiduje, że będzie mógł znieść kontrolę przypływu kapitału w ciągu sześciu miesięcy od momentu osiągnięcia porozumienia z kredytodawcami.

Roszczenia kredytodawców mają historię pięcioletnią. Są rezultatem bankructwa  takich islandzkich banków jak Kaupthing Bank, Glitnir Bank i Landsbanki Islands, których łączne zobowiązania wynosiły 85 miliardów dolarów. To wpędziło kraj w najgłębszą recesję od sześć dekad, a bezrobocie zwiększyło dziewięciokrotnie. Rząd musiał skorzystać z pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Wśród kredytodawców czekających na zwrot pieniędzy są też fundusze hedgingowe, które obstawiały szybszą reorganizację islandzkich banków.

Wprawdzie kredytodawcy  nie zostali jeszcze spłaceni, ale islandzki program zarządzania kryzysem  zagranica oceniła wysoko,  a tamtejsza gospodarka (14 mld dolarów PKB) ma się lepiej  niż strefa euro. W tym roku PKLB eurolandu zmniejszy się o 0,4 proc., szacuje Komisja Europejska, zaś PKB Islandii, według tamtejszej agencji statystycznej,  powinien zwiększyć się o 2 proc., natomiast w następnym o 2,5 proc.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?