Kto jest winny kryzysowi? Goldman Sachs i Deutsche Bank pod lupą

Najnowszy raport Stałej Podkomisji Śledczej Senatu Stanów Zjednoczonych obarcza oba banki odpowiedzialnością za manipulacje na rynku kapitałowym doprowadzające do kryzysu finansowego

Aktualizacja: 25.02.2017 21:08 Publikacja: 14.04.2011 13:40

Kto jest winny kryzysowi? Goldman Sachs i Deutsche Bank pod lupą

Foto: Bloomberg

Carl Levin, przewodniczący komisji chce aby Departament Sprawiedliwości i Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zbadały czy banki Goldman Sachs i Deutsche Bank nie złamały prawa. Chodzi o sprzedaż klientom instrumentów sekurytyzacji opartych na długu czyli tzw. CDO oraz RMBS czyli swego rodzaju listów zastawnych, których zabezpieczenie stanowiły wierzytelności hipoteczne.

Banki opierały swoje CDO na najgorszych pod względem ryzyka kredytach, a następnie papiery były sprzedawane jako instrumenty inwestycyjne. Ujmując w prostych słowach banki sprzedawały klientom ryzyko niespłacenia kredytów (zwłaszcza hipotecznych).

Gdy pękła więc bańka nieruchomościowa rozdmuchana tanimi i łatwymi pożyczkami, banki zarobiły na sprzedanych papierach, które były oparte na tych niespłaconych kredytach. Z raportu wynika, że oba banki wiedziały, że instrumenty finansowe, które sprzedają wkrótce stracą na wartości. Mimo to nie poinformowały o tym swoich klientów.

Komisja wyliczyła, że amerykańskie banki w latach 2004-2008 sprzedały papiery RMBS o wartości 2,5 bln dol., a instrumenty CDO za 1,4 bln dol.

- Jestem za przekazaniem tej sprawy Departamentowi Sprawiedliwości i SEC. Moim zdaniem Goldman w jawny sposób wprowadzał klientów w błąd – oświadczył Carl Levin

Śledczy dotarli do e-maili, które są dowodem na to, że banki były w posiadaniu informacji mówiących o tym, że sprzedawane przez nich CDO będą lada chwila warte przysłowiowy „funt kłaków", a mimo to starały się ich rozprowadzić jak najwięcej.

- Trzymajcie kciuki, ale myślę, że uda nam się na tym zarobić tuż przed tym jak rynek się zawali – napisał 8 lutego 2007 roku w ujawnionym e-mailu Michael Lamont, szef działu CDO w Deutsche Banku. Z kolei Greg Lippmann, jeden z głównych sprzedawców CDO w banku miał je nazywać "śmieciami" i "świńskimi papierami".

- Raport przedstawia kulisy finansowego uderzenia, które zabrało milionom amerykanów pracę i domy. Głównymi wątkami, które pojawiają się w rozdziałach tej brudnej opowieści są konflikty interesów i niewyobrażalna chciwość – skomentował publikację Carl Levin.

Liczący 640 stron raport pod tytułem „Wall Street i kryzys finansowy: Anatomia zapaści" jest efektem dwuletniego śledztwa dotyczącego przyczyn ostatniego kryzysu finansowego, który rozpoczął się od zapaści na rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka w Stanach Zjednoczonych.

Gospodarka światowa
Kryzys już tu jest. Wszystkie starzejące się ręce na pokład
Gospodarka światowa
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu zgodnie z oczekiwaniami
Gospodarka światowa
Unia uderza w rosyjską ropę i jej nabywców. Pułap cenowy w dół, sankcje na Indie i Turcję
Gospodarka światowa
Członek Fed zdecydowanie za obniżką stóp procentowych w lipcu
Gospodarka światowa
Jakie karty posiada Europa w rozgrywce handlowej z Ameryką?
Gospodarka światowa
USA: maleje liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych