Strefa euro: EBC pod presją przyspieszającej inflacji

Indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro wzrósł w kwietniu o 2,8 proc. rok do roku, najbardziej od października roku 2008. Może to zmusić Europejski Bank Centralny do szybszego zaostrzania polityki pieniężnej

Aktualizacja: 25.02.2017 20:39 Publikacja: 30.04.2011 01:03

Strefa euro: EBC pod presją przyspieszającej inflacji

Foto: GG Parkiet

Pierwszej po kryzysie podwyżki głównej stopy procentowej (z 1 do 1,25 proc.) dokonał on w kwietniu i ekonomiści spodziewali się, że do kolejnej dojdzie w lipcu. – My  już wcześniej spodziewaliśmy się, że EBC podniesie stopy procentowe w czerwcu, ale większość ekonomistów stawiała na lipiec. Teraz zapewne zmienią prognozy – przyznał Piet Lammens, ekonomista z banku KBC.

W marcu roczna inflacja w strefie euro wynosiła 2,7 proc. Ekonomiści spodziewali się, że w kwietniu pozostanie niezmieniona. EBC stara się utrzymywać dynamikę cen nieco poniżej 2 proc. Ten cel przekracza już od grudnia 2010 r.

– Nie są jeszcze dostępne szczegółowe dane o inflacji w kwietniu. Sądzimy jednak, że do jej przyspieszenia przyczynił się wzrost cen energii – oceniła Aline Schuiling, ekonomistka z ABN Amro. Inflacja bazowa, nieuwzględniająca zmiennych cen energii i żywności, wynosiła w marcu 1,3 proc. – Wzrost inflacji bazowej będzie ograniczony z powodu wysokiego poziomu niewykorzystanych mocy produkcyjnych w strefie euro – twierdzi Schuiling.

Na to, że skok inflacji w strefie euro jest tylko tymczasowym skutkiem zwyżki cen surowców, zdają się wskazywać najnowsze dane EBC o podaży pieniądza. Mierzona agregatem M3 (obejmuje gotówkę, depozyty bankowe i instrumenty dłużne o terminie zapadalności do dwóch lat) wzrosła ona w marcu o 2,3 proc. Trzymiesięczna średnia krocząca tego wskaźnika wyniosła w efekcie 2,2 proc., podczas gdy EBC za zgodne ze swoim celem inflacyjnym uważa odczyty na poziomie 4,5 proc. Podaż kredytu dla sektora prywatnego zwiększyła się o 2,5 proc., a?przed kryzysem rosła w rocznym tempie niemal 8 proc. Dane te nie odwiodą jednak zapewne EBC od zaostrzania polityki pieniężnej. Przedstawiciele tej instytucji dawali ostatnio do zrozumienia, że zrobią wszystko, aby nie dopuścić do utrwalenia się oczekiwań inflacyjnych.

[ramka]

[b]Gorsze nastroje konsumentów[/b]

Sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła w marcu o 2,1 proc. w porównaniu z lutym (3,5 proc. rok do roku) – podał urząd statystyczny w Wiesbaden. Ekonomiści spodziewali się odbicia tego wskaźnika o 0,2 proc. po spadku o 0,4 proc. w lutym.– Choć poprawa koniunktury na rynku pracy ma pozytywny wpływ na wydatki konsumpcyjne, nie sprzyja im inflacja – powiedział Andreas Scheuerle, ekonomista z Dekabanku. Rosnąca inflacja wpływa negatywnie na nastroje konsumentów i producentów w całym eurolandzie. Publikowany przez Komisję Europejską wskaźnik ich zaufania do gospodarki spadł w kwietniu po raz drugi z rzędu, do 106,2 pkt ze 107,3 pkt miesiąc wcześniej. Ekonomiści spodziewali się, że obniży się do 107 pkt.Stopa bezrobocia w strefie euro utrzymała się w marcu na lutowym poziomie 9,9 proc. Ale liczba ta maskuje znaczne różnice między krajami. O ile w Niemczech stopa bezrobocia spadła do 6,3 proc., o tyle w Hiszpanii wzrosła do 21,3 proc. [/ramka]

Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne