Strefa euro: EBC pod presją przyspieszającej inflacji

Indeks cen konsumpcyjnych w strefie euro wzrósł w kwietniu o 2,8 proc. rok do roku, najbardziej od października roku 2008. Może to zmusić Europejski Bank Centralny do szybszego zaostrzania polityki pieniężnej

Aktualizacja: 25.02.2017 20:39 Publikacja: 30.04.2011 01:03

Strefa euro: EBC pod presją przyspieszającej inflacji

Foto: GG Parkiet

Pierwszej po kryzysie podwyżki głównej stopy procentowej (z 1 do 1,25 proc.) dokonał on w kwietniu i ekonomiści spodziewali się, że do kolejnej dojdzie w lipcu. – My  już wcześniej spodziewaliśmy się, że EBC podniesie stopy procentowe w czerwcu, ale większość ekonomistów stawiała na lipiec. Teraz zapewne zmienią prognozy – przyznał Piet Lammens, ekonomista z banku KBC.

W marcu roczna inflacja w strefie euro wynosiła 2,7 proc. Ekonomiści spodziewali się, że w kwietniu pozostanie niezmieniona. EBC stara się utrzymywać dynamikę cen nieco poniżej 2 proc. Ten cel przekracza już od grudnia 2010 r.

– Nie są jeszcze dostępne szczegółowe dane o inflacji w kwietniu. Sądzimy jednak, że do jej przyspieszenia przyczynił się wzrost cen energii – oceniła Aline Schuiling, ekonomistka z ABN Amro. Inflacja bazowa, nieuwzględniająca zmiennych cen energii i żywności, wynosiła w marcu 1,3 proc. – Wzrost inflacji bazowej będzie ograniczony z powodu wysokiego poziomu niewykorzystanych mocy produkcyjnych w strefie euro – twierdzi Schuiling.

Na to, że skok inflacji w strefie euro jest tylko tymczasowym skutkiem zwyżki cen surowców, zdają się wskazywać najnowsze dane EBC o podaży pieniądza. Mierzona agregatem M3 (obejmuje gotówkę, depozyty bankowe i instrumenty dłużne o terminie zapadalności do dwóch lat) wzrosła ona w marcu o 2,3 proc. Trzymiesięczna średnia krocząca tego wskaźnika wyniosła w efekcie 2,2 proc., podczas gdy EBC za zgodne ze swoim celem inflacyjnym uważa odczyty na poziomie 4,5 proc. Podaż kredytu dla sektora prywatnego zwiększyła się o 2,5 proc., a?przed kryzysem rosła w rocznym tempie niemal 8 proc. Dane te nie odwiodą jednak zapewne EBC od zaostrzania polityki pieniężnej. Przedstawiciele tej instytucji dawali ostatnio do zrozumienia, że zrobią wszystko, aby nie dopuścić do utrwalenia się oczekiwań inflacyjnych.

[ramka]

[b]Gorsze nastroje konsumentów[/b]

Sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła w marcu o 2,1 proc. w porównaniu z lutym (3,5 proc. rok do roku) – podał urząd statystyczny w Wiesbaden. Ekonomiści spodziewali się odbicia tego wskaźnika o 0,2 proc. po spadku o 0,4 proc. w lutym.– Choć poprawa koniunktury na rynku pracy ma pozytywny wpływ na wydatki konsumpcyjne, nie sprzyja im inflacja – powiedział Andreas Scheuerle, ekonomista z Dekabanku. Rosnąca inflacja wpływa negatywnie na nastroje konsumentów i producentów w całym eurolandzie. Publikowany przez Komisję Europejską wskaźnik ich zaufania do gospodarki spadł w kwietniu po raz drugi z rzędu, do 106,2 pkt ze 107,3 pkt miesiąc wcześniej. Ekonomiści spodziewali się, że obniży się do 107 pkt.Stopa bezrobocia w strefie euro utrzymała się w marcu na lutowym poziomie 9,9 proc. Ale liczba ta maskuje znaczne różnice między krajami. O ile w Niemczech stopa bezrobocia spadła do 6,3 proc., o tyle w Hiszpanii wzrosła do 21,3 proc. [/ramka]

Gospodarka światowa
Kryzys już tu jest. Wszystkie starzejące się ręce na pokład
Gospodarka światowa
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu zgodnie z oczekiwaniami
Gospodarka światowa
Unia uderza w rosyjską ropę i jej nabywców. Pułap cenowy w dół, sankcje na Indie i Turcję
Gospodarka światowa
Członek Fed zdecydowanie za obniżką stóp procentowych w lipcu
Gospodarka światowa
Jakie karty posiada Europa w rozgrywce handlowej z Ameryką?
Gospodarka światowa
USA: maleje liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych