Zastępuje go w Brukseli Nemat Shafik, wicedyrektor zarządzający MFW, a w kierowaniu całym funduszem – inny wicedyrektor John Lipsky.
Formalnie kadencja Straussa-Kahna w MFW kończy się dopiero w przyszłym roku, ale seksualny skandal z Nowego Jorku może mu uniemożliwić dalsze sprawowanie funkcji i zmusić do rezygnacji. Kłopoty osobiste Straussa-Kahna, uderzając w pracę MFW, mogą też osłabić walkę z kryzysem w strefie euro.
– Do niedawna powszechne było przekonanie, że Strauss-Kahn, kierując MFW, nigdy nie odwróciłby się od Europy i nadal wspierałby ją w walce z kryzysem w strefie euro. Teraz, gdy Straussa-Kahna już praktycznie nie ma, ludzie zaczynają wątpić w to przekonanie – wskazuje Eswar Prasad, analityk z amerykańskiego ośrodka badawczego Brookings Institution. Przewiduje?szybką dymisję Straussa-Kahna.
– Aresztowanie szefa MFW zostało uznane przez rynek za kolejny czynnik ryzyka. Choć Fundusz odgrywa kluczową rolę w pomocy dla państw strefy euro, jest mało prawdopodobne, że aresztowanie zagrozi tym programom pomocowym – mówi Jane Foley, analityczka z Rabobanku.
– MFW wciąż może odgrywać swoją rolę w walce z kryzysem mimo aresztowania jego szefa – uspokaja Steffen Siebert, rzecznik niemieckiego rządu.