Dziesięć krajów członkowskich Unii w latach 2008–2010 wydało na finansową pomoc bankom zagrożonym bankructwem łącznie 69,2 mld euro – wynika z danych opublikowanych przez Eurostat.
Zarobiły na tym, oprócz Francji, ale znacznie mniej, również rządy Grecji, Danii i Hiszpanii. Zyski pochodziły z opłat banków za ubezpieczanie emisji ich obligacji, a także z dywidend od udziałów przejętych w bankach przez rządy w ramach pomocy.
Wciąż tracą na tych operacjach rządy Holandii, Portugalii i Austrii, a przede wszystkim Irlandii, którego strata sięga 35 mld euro, a także Niemiec i Wielkiej Brytanii – po około 15 mld euro. Bezpośrednimi transferami kapitału pokrywały one olbrzymie straty takich instytucji jak Anglo Irish Bank, Hypo Real Estate Holding czy Royal Bank of Scotland. Rząd Francji zarobił na odsetkach i opłatach za gwarancje udzielone BNP Paribas, Societe Generale i Credit Agricole. Unijne dane nie uwzględniają rządowego udziału we francusko-belgijskim banku Dexia, którego akcje spadły o 75 proc. od 2008 r.