The Wall Street Journal: Rosja otwiera się na chińską ekspansję energetyczną

Największe firmy energetyczne z Rosji i Chin zapowiedziały zawarcie przełomowego, jak to określiły, kontraktu torującego drogę do wykorzystania olbrzymich zasobów surowców energetycznych na wschodniej Syberii.

Aktualizacja: 11.02.2017 10:25 Publikacja: 22.10.2013 06:00

The Wall Street Journal: Rosja otwiera się na chińską ekspansję energetyczną

Foto: Bloomberg

Oznacza to, że Moskwa przełamała strach przed wtargnięciem Chin na rosyjski Daleki Wschód.

Wstępne porozumienie pokazuje, że Rosja jest coraz bardziej zainteresowana znalezieniem w Azji klientów na swoje przebogate zasoby energetyczne, a także funduszy na ich eksploatację. Rosja stara się znaleźć remedium na spadające zużycie energii w wielu krajach rozwiniętych w kontraktach zaspokajających spodziewany długotrwały wzrost popytu na deficytowe gaz i ropę w Chinach, a także na innych obszarach wschodniej i południowej Azji.

Rosyjski państwowy gigant naftowy Rosnieft i China National Petroleum Corp. oświadczyły, że podpisany przez nie protokół ustaleń przewiduje, że razem będą poszukiwać ropy i gazu i wydobywać je na wschodniej Syberii. Obie firmy utworzą joint venture, w którym Rosnieft będzie miał 51 proc. udziałów, a CNPC resztę. Zaczną od eksploatacji pola naftowego, nad którym Rosnieft przejął w minionym tygodniu pełną kontrolę po wchłonięciu firmy naftowej Taas-Jurjak. Strona chińska podkreśliła, że współpraca obejmie też wiele innych pół naftowych i gazowych.

– Wydobywana ropa będzie wykorzystywana do zaspokojenia potrzeb energetycznych we wschodniej Rosji, a reszta będzie eksportowana rurociągiem do Chin, a także do innych krajów rejonu Azji i Pacyfiku – głosi oświadczenie CNPC.

Rosnieft, największy na świecie notowany na giełdzie producent ropy naftowej, już w czerwcu zgodził się na zwiększenie eksportu surowej ropy do Chin o 300 tys. baryłek dziennie w kontrakcie szacowanym na 270 mld USD. Rosja dotychczas była przeciwna dawaniu Chinom bezpośredniego dostępu do jej zasobów poprzez sprzedawanie ich firmom udziałów w polach naftowych. Ale ostatnio jej polityka w tym względzie stała się bardziej elastyczna. W czerwcu CNPC objęła 20 proc. udziałów w projekcie skraplania gazu ziemnego z rosyjskiej Arktyki realizowanego przez firmę Novatek. Przed tygodniem Vagit Alekperow, szef Łukoila, zapewniał w Pekinie, że nie widzi żadnych przeszkód dla chińskich inwestycji w Rosji.

2013 Dow Jones & Company, Inc.All Rights

To subscribe to The WSJ Europe: www.wsjeuropesubs.com

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.