Dla­cze­go tyl­ko trzy? Zgod­nie z me­to­do­lo­gią mie­sięcz­ni­ka, po­zo­sta­łe – ja­ko wła­sność mię­dzy­na­ro­do­wych grup fi­nan­so­wych – nie są uwzględ­nia­ne w ran­kin­gach kra­jo­wych.

PKO?BP jest czwar­tym co do wiel­ko­ści ban­kiem Eu­ro­py Środ­ko­wej i Wschod­niej. Li­de­ra­mi są in­sty­tu­cje ro­syj­skie: Sbier­bank, VTB-Bank oraz Gazprom­bank. Ge­tin No­ble Bank na­to­miast oka­zał się li­de­rem re­gio­nu, je­że­li cho­dzi o zwrot z ka­pi­ta­łu. Wresz­cie pol­ski sek­tor ban­ko­wy zna­lazł się na ósmym miej­scu w ze­sta­wie­niu kra­jów o naj­lep­szej re­la­cji zy­sku net­to sek­to­ra ban­ko­we­go do je­go śred­nich ka­pi­ta­łów.

Naj­wyż­sze zy­ski wy­pra­co­wa­ły w 2010 r. ban­ki chiń­skie, z In­du­strial Com­mer­cial Bank of Chi­na na cze­le: 113,4 mld do­la­rów. Udział zy­sków chiń­skie­go sek­to­ra (150 mld do­la­rów) w glo­bal­nym wy­ni­ku ban­ków wy­niósł w 2010 r. 21 proc. W pierw­szej dzie­siąt­ce ran­kin­gu „The Ban­ker” są na ra­zie tyl­ko dwa ban­ki chiń­skie, ale mo­że się to szyb­ko zmie­nić. Ak­ty­wa sek­to­ra wzro­sły w ub. r. o 44 proc., a świa­to­wym re­kor­dzi­stą oka­zał się Kun­lun Bank: zwięk­szył su­mę bi­lan­so­wą o 294 proc.! Łącz­ne ka­pi­ta­ły chiń­skich ban­ków się­gnę­ły w 2010 r. 620 mld do­la­rów.