UBS tnie etaty

Największy szwajcarski bank zgodnie z przewidywaniami zaczyna oszczędności. Pod nóż idzie 3500 etatów głównie z pionu bankowości inwestycyjnej

Aktualizacja: 26.02.2017 16:47 Publikacja: 23.08.2011 16:00

UBS tnie etaty

Foto: AFP

Bank zmniejszy liczącą prawie 66 tys osób załogę o 5,3 proc. Cięcia eatatów dotkną w głównej mierze pion inwestycyjny i dział zarządzania majątkiem. Prezes banku Oswald Gruebel dąży do oszczędności rzędu 2 mld franków do końca 2013 roku

Zwolnienia są efektem słabych wyników banku, które UBS zaprezentował pod koniec lipca. W drugim kwartale zysk netto największego szwajcarskiego banku zmniejszył się niemal o połowę w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku.

Wcześniej szwajcarskie media informowały już o planach oszczędnościowych UBS, który ma planować zwolnienie 5 tys pracowników

Inne duże banki już wcześniej informowały o konieczności cięć kosztów. Masowe zwolnienia pracowników szykują  m in. brytyjski Lloyds, który chce pozbyć się 15 tys pracowników, Goldman Sachs czy szwajcarski Credit Suisse, który zwolni 2 tys. ludzi. Po opublikowaniu słabych wyników po pierwszej połowie roku największy bank w Europie, HSBC ogłosił, że w ramach oszczędności likwiduje swoje oddziały i redukuje zatrudnieni co ma przynieść dodatkowe 3,5 mld dol. w ciągu najbliższych dwóch lat. Pozbycie się aż 30 tys. pracowników zmniejszy całą załogę banku o 10 proc.

Jak wynika z wyliczeń Bloomberg Industries od wybuchu kryzysu finansowego, który rozpoczął się w 2007 roku tylko europejskie banki zwolniły już 230 tys. pracowników.

Zwolnienia w bankach są skutkiem zmian jakie regulatory rynku wprowadzili regulatory podnosząc obowiązkowe rezerwy banków, aby w przyszłości zapobiec powtórce kryzysu finansowego z 2008 roku. Aby dostosować się do wymogów instytucje finansowe muszą mocniej zaciskać pasa.

W zeszłym roku w szefowie banków centralnych przyjęli w Bazylei projekt nowych regulacji, które wprowadziły wymóg posiadania przez banki obowiązkowe rezerwy na poziomie 7 proc. udzielonych pożyczek i zainwestowanych kapitałów. Banki muszą stopniowo zwiększać swoje rezerwy aby ustalone 7 proc. osiągnąć do roku 2019. Wcześniej  banki były zmuszone wyasygnować na ten cel środki wartości 2 proc. kapitału akcyjnego w stosunku do aktywów ważonych ryzykiem, więc wzrost był dość drastyczny. W zamyśle regulatorów, owe rezerwy mają stanowić zabezpieczenie przed ryzykiem, które może prowadzić do utraty płynności przez bank.

Gospodarka światowa
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu zgodnie z oczekiwaniami
Gospodarka światowa
Unia uderza w rosyjską ropę i jej nabywców. Pułap cenowy w dół, sankcje na Indie i Turcję
Gospodarka światowa
Członek Fed zdecydowanie za obniżką stóp procentowych w lipcu
Gospodarka światowa
Jakie karty posiada Europa w rozgrywce handlowej z Ameryką?
Gospodarka światowa
USA: maleje liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych
Gospodarka światowa
Wzrosła wartość amerykańskiej sprzedaży detalicznej