Wartość nowych kredytów udzielonych w minionym miesiącu przez chińskie banki wyniosła 470 mld juanów (73,3 mld USD) – wynika z komunikatu banku centralnego. To najmniej od grudnia 2009 r. Ceny konsumpcyjne wzrosły o 6,1 proc. w stosunku rocznym, a M2, wskaźnik podaży pieniądza, zwiększył się o 13?proc., najmniej od prawie dekady. Dane dotyczące rezerw dewizowych wskazują na odpływ kapitału.
Najbardziej zdrożała żywność
Wskaźnik inflacji przekroczył 6 proc. po raz czwarty z rzędu, ale stopniowo spada z lipcowego trzyletniego maksimum na poziomie 6,5 proc. i spodziewane są jego dalsze zniżki ze względu na rosnącą bazę porównawczą.
Ceny żywności wzrosły we wrześniu o 13,4 proc., tak samo jak w sierpniu, przy czym rolę główną w tym wzroście ponownie odgrywała wieprzowina, która podrożała o 44 proc. Inflacja bez uwzględniania cen żywności spadła do 2,9 proc. z 3?proc.
Ceny producentów były we wrześniu o 6,5 proc. wyższe niż przed rokiem. To mniejszy wzrost od spodziewanego przez analityków na poziomie 6,9 proc. i najmniejszy w tym roku. W sierpniu wskaźnik inflacji cen producentów wyniósł 7,3 proc.
W minionym miesiącu po raz pierwszy od roku spadły ceny mieszkań w stosunku miesięcznym. Sytuacja na rynku nieruchomości była przedmiotem szczególnej troski chińskich władz.