Gor­sza no­ta dla Hisz­pa­nii

Kor­po­ra­cja Ubez­pie­czeń Kre­dy­tów Eks­por­to­wych za­uwa­ża, że w cią­gu osta­nich trzech mie­się­cy po­gor­szy­ły się do­świad­cze­nia pol­skich eks­por­te­rów, je­śli cho­dzi o ter­mi­no­wość płat­no­ści ze stro­ny hisz­pań­skich part­ne­rów biz­ne­so­wych

Aktualizacja: 13.02.2017 01:11 Publikacja: 22.08.2012 06:00

Gor­sza no­ta dla Hisz­pa­nii

Foto: GG Parkiet

KUKE w cokwartalnym przeglądzie oceny gospodarczej i politycznej krajów, z którymi współpracują polscy przedsiębiorcy, obniżyła rating Hiszpanii i podwyższyła ocenę ośmiu krajów, m.in. Włoch, Węgier, Litwy i Rosji.

Ratingi, sporządzane przez Korporację, stanowią system wczesnego ostrzegania o możliwości pogorszenia się sytuacji ekonomicznej danego kraju. Mają za zadanie ostrzec polskie firmy przed ryzykiem niewypłacalności działających na danym rynku zagranicznym partnerów biznesowych.

Lepiej we Włoszech i w Irlandii

Ocena Hiszpanii spadła z BBB+ do BBB, ponieważ w ocenie KUKE rośnie ryzyko niewypłacalności kraju, a polskie firmy coraz częściej skarżą się na opóźnienia płatności ze strony hiszpańskich kontrahentów. „Problemy sektora bankowego wpływają na możliwość finansowania bieżącej działalności tamtejszych przedsiębiorstw" – czytamy w uzasadnieniu decyzji KUKE. Zdaniem analityków perspektywa wyjścia Hiszpanii z recesji jest nadal odległa.

Wzrosło natomiast zaufanie do innych krajów, których mocno dotknął kryzys zadłużenia, np. Irlandii czy Włoch. Jednak, jak podkreśla KUKE, ryzyko, że firmy z tych krajów nie będą w terminie regulować płatności, wciąż jest wysokie.

Polsce należy się podwyżka?

Analitycy KUKE podkreślają, że spowolnienie gospodarcze w Europie wciąż odbija się na nastrojach przedsiębiorców i ich zaufaniu do partnerów biznesowych. Dlatego obrót gospodarczy jest ryzykowny, zwłaszcza jeśli chodzi o transakcje zawierane na zasadzie odroczonej płatności, czyli kredytu kupieckiego. – Do najbardziej wrażliwych na kryzys, czyli ryzykownych branż, należą m.in. budownictwo, usługi turystyczne, a także branża spożywcza – powiedział Dariusz Poniewierka, prezes KUKE.

Polska wciąż ma od Korporacji rating na poziomie A+ z perspektywą pozytywną, ale analitycy KUKE przyznają, że przyglądają się ocenie naszego kraju. Piotr Soroczyński, główny ekonomista Korporacji, mówi, że agencje ratingowe z tzw. wielkiej trójki (Fitch, Moody's i S&P) nie doceniają kilku atutów naszego kraju, np. tego, że mamy ustawowe ograniczenia, jeśli chodzi o zadłużanie się. Ale pozycję naszego kraju obniżają między innymi zatory płatnicze, problemy branży budowlanej i spożywczej oraz wzrost liczby upadających firm. Mimo to, zdaniem ekonomisty, Polska zasługuje na wyższy rating.

[email protected]

Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać