Wskaźnik Stoxx Europe 600 Travel&Leisure w tym roku ( do czwartku) zyskał 21 proc., a wartość księgowa obecnych w nim 21  spółek podskoczyła o 24 proc. do 1,9. To największy wzrost tego wskaźnika spośród wszystkich 19 branż obecnych w indeksie Stoxx Europe 600.

Firmy z tej grupy, do której należy m.in. francuska sieć hoteli Accor, Intercontinental Hotels Group, Air France KLM, Lufthansa, Ryanair, czy  cateringowe Sodexo,  w gotówce i jej ekwiwalentach mają 16 miliardów euro. To największa góra pieniędzy od co najmniej 2003 roku. Według prognoz analityków stopa dywidendy w przyszłym roku może być najwyższa od 2008 roku.

- Mogą sprzedawać aktywa, mogą zwrócić pieniądze inwestorom - wskazuje Pierre Mouton, zarządzający w firmie inwestycyjnej Notz Stucki&Cie w Genewie. Zwraca uwagę, że hotele mają większą elastyczność jeśli chodzi o poprawę rentowności. Accor np. posprzedawał budynki by skoncentrować się na zarządzaniu hotelami. To pozwala na zmniejszenie zadłużenia

W ubiegłym roku indeks tej branży stracił 22 proc., a spadek ten był jednym z największych spośród sektorów obecnych w Stoxx Europe 600.  – Wyceny były bardzo niskie, tak niskie, że aż nielogiczne – ocenia Emmanuel Soupre, zarządzający w paryskiej firmie Neuflize Private Assets. Jacques Porta z Ofi Patrimoine zwraca uwagę, że jest to branża , która może zarówno szybko rosnąć jak i spadać. Jego zdaniem notowania będą zwyżkować tak długo jak długo inwestorzy będą wierzyć, że Europejski Bank Centralny kontroluje kryzys zadłużeniowy.

Analitycy podnieśli prognozy tegorocznych zysków branży oraz wskaźniki cena/zysk. Jednak nie rekomendują akcji wszystkich spółek.  Zdaniem Mathieu Giulianiego z Banque Palatine, inwestorzy powinni unikać tradycyjnych  linii lotniczych z powodu przestarzałego modelu biznesowego.