OPEC nie zmieni limitów wydobycia

Ożywienie gospodarki chińskiej i pewność co do tego, że w tym kraju nie będzie „twardego lądowania", zatrzymało spadek cen ropy naftowej. Ale i bez tego kartel producentów OPEC, który we wtorek zbierze się na ministerialnej konferencji, nie zmieniłby wielkości produkcji.

Aktualizacja: 13.02.2017 04:20 Publikacja: 11.12.2012 05:00

Issa Shahin al Ghanin, przewodniczący OPEC

Issa Shahin al Ghanin, przewodniczący OPEC

Foto: Archiwum

Obecnie łączne limity wyznaczone dla członków tej organizacji wynoszą nieco poniżej 30 mln baryłek dziennie. „Silny człowiek" OPEC, saudyjski minister ds. ropy Ali Al Naimi, powiedział w ostatni piątek: – Ceny są w porządku, a nasi klienci zadowoleni.

To oznaka, że komunikat OPEC, jaki zostanie opublikowany w najbliższą środę, po konferencji nie powinien zawierać żadnych zaskakujących informacji.

– Saudyjczycy są zadowoleni z obecnych cen i nie chcą, aby się zmieniały. Inna sprawa, że niektórzy producenci, tak jak jest to w przypadku Iranu, chcieliby cięcia limitów, ale ropa wcale nie jest dzisiaj tania, więc trudno byłoby uzasadnić jakiekolwiek decyzje o zmniejszeniu dostaw – uważa Robin Mills, szef dubajskiej firmy analitycznej Manaar Energy Consulting. Mills przypomina, że przez cały rok OPEC robił wszystko, aby utrzymać notowania na poziomie ponad 100 dol. za baryłkę.

– Oznacza to jednocześnie,?że OPEC nadal będzie sankcjonował produkcję wyższą, niż wyznaczone limity. Bo jedynym sposobem na zdjęcie nadpodaży na rynku to zmniejszenie produkcji przez Arabię Saudyjską, a na to się nie zanosi – uważa Tamas Varga z londyńskiej PVM Oil Associates.

Baryłka Brenta kosztowała w poniedziałek wczesnym popołudniem 108 dolarów w dostawach styczniowych. Było to aż o 21,25 dol. na baryłce więcej, niż płacono w Nowym Jorku za gatunek WTI.

Dla Europejczyków jest to jednak nadal bardzo drogo, zwłaszcza po ostatnim spadku kursu euro wobec dolara.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?