Wielki audyt w Chinach. Rząd chce poznać prawdę

W tym tygodniu w Chinach zacznie się ogólnokrajowa kontrola stanu rządowego zadłużenia. Władze dmuchają na zimne i chcą w porę zidentyfikować wszystkie zagrożenia dla gospodarki i systemu finansowego po rekordowym wzroście kredytu.

Aktualizacja: 11.02.2017 00:13 Publikacja: 29.07.2013 10:26

Wielki audyt w Chinach. Rząd chce poznać prawdę

Foto: Bloomberg

Krajowe Biuro Audytu (National Audit Office), odpowiednik naszej Najwyższej Izby Kontroli ma odłożyć wszelkie inne zajęcia i zająć się tylko tym zagadnieniem, zarządził premier Li Keqiang. Pracownicy tego kontrolera rozjadą się po prowincjach i miastach.

To pierwszy pełny przegląd od ponad dwóch lat. Rząd chce poznać stan zadłużenia samorządów lokalnych oraz skalę ekspansji „nietradycyjnych źródeł finansowania".

- Lokalne zadłużenie w ostatnich latach znalazło się w centrum uwagi, wzbudziło obawy, że może zagrozić wzrostowi gospodarczemu - twierdzi Ding Shuang, ekonomista Citigroup pracujący w Hongkongu, poprzednio zatrudniony w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.  Jego zdaniem nowy rząd  próbuje udzielić klarownej odpowiedzi w tej materii.

Poprzednia kontrola wykazała, że na koniec  2010 r. zadłużenie samorządów lokalnych wynosiło 10,7 biliona juanów (1,75 biliona dolarów). Krajowe Biuro Audytu poinformowało o tym w czerwcu 2011 r.

Obecny pośpiech Ding tłumaczy powszechnym spadkiem zaufania do chińskiej gospodarki. Ekonomista Citigroup szacuje dług samorządów na co najmniej 12 bilionów juanów.

W ubiegłym tygodniu resort przemysłu nakazał ponad 1400 firmom by unieruchomiły nadmierne moce produkcyjne i do końca roku je zlikwidowały. Obecny premier chce zrestrukturyzować gospodarkę, by mogła rozwijać się nieco wolniej, ale trwale.

Rząd zamierza też ograniczyć deficyt budżetowy do 3 proc. produktu krajowego brutto, gdyż chce uniknąć obniżenia wiarygodności kredytowej kraju. Yao Wei, ekonomista francuskiego banku Societe Generale, przypomina, że w ostatnich czterech latach deficyt wzrósł do ponad 5 proc. PKB, jeśli się uwzględni dług samorządów.

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale