Wall Street nie wierzy politykom. Fitch rozważa obniżenie ratingu

Świat finansów zaczął postrzegać amerykański Kongres jako permanentny czynnik ryzyka. To reakcja na brak porozumienia w sprawach budżetowych między kontrolowanym przez demokratów Senatem, a konserwatywną częścią Izby Reprezentantów.

Aktualizacja: 11.02.2017 10:50 Publikacja: 16.10.2013 08:05

Wall Street nie wierzy politykom. Fitch rozważa obniżenie ratingu

Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński

Kryzys związany z koniecznością podniesienia limitu zadłużenia publicznego USA oraz z paraliżem budżetowym spowodował, że agencja ratingowa Fitch ostrzegła przed możliwym obniżeniem ratingu amerykańskiego długu, który cieszy się obecnie najwyższą notą AAA. Status Rating Watch Negative jest dopiero pierwszym krokiem, który z reguły, choć nie zawsze może prowadzić do obniżenia właściwego ratingu. Fitch podkreślił w uzasadnieniu, że wciąż wierzy iż członkowie Kongresu osiągną na czas porozumienie w sprawie podwyższenia długu publicznego, ale ograniczone środki jakimi będzie za kilka dni dysponował rząd podważają zaufanie do amerykańskich papierów dłużnych.

Pozostałe dwie wielkie agencje Standard & Poor's oraz Moody's Investors Service na razie nie zmieniły nastawienia wobec amerykańskich papierów dłużnych, mimo że już w od czwartku Stanom Zjednoczonym grozi niewypłacalność. Ale S&P już wcześniej z podobnego powodu obniżyła w połowie 2011 roku ranking amerykańskiego długu z AAA na AA+. Wówczas także Kongres spierał się w sprawie podwyższenia pułapu zadłużenia.

Fitch ostrzegł, że jakiekolwiek manewry po osiągnięciu limitu, takie jak wybiórcze spłacanie dłużników na długo „zaszkodzą wiarygodności Stanów Zjednoczonych i ich gospodarce". Według tej firmy ratingowej „przedłużające się negocjacje w sprawie limitu długu podkopują też zaufanie do amerykańskiego dolara jako globalnej waluty rezerwowej".

Departament Skarbu zareagował na komunikat Fitcha kolejnym ponagleniem Kongresu do jak najszybszego podwyższenia limitu długu publicznego i osiągnięcia kompromisu w sprawach budżetowych.

Skutki gospodarcze zamknięcia rządu i braku zgody w sprawie długu publicznego są poważne. Koszt dotychczasowego paraliżu administracji szacowany jest na 22 miliardy dolarów. Ekonomiści ostrzegają, że brak decyzji w sprawie podwyższenia limitu zadłużenia może doprowadzić do wzrostu bezrobocia nawet do 9,5 proc.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.