Cena docelowa jednej akcji Erste Banku obniżona została do 23,6 euro z 26,9 euro poprzednio (kurs w dniu wydania rekomendacji, czyli z 11 lipca, wynosił 19,9 euro). Analitycy DM PKO BP zwracają uwagę, że notowania banków europejskich zniżkowały o ponad 25 proc. od czasu naszego ostatniego raportu na temat banku Erste (od marca tego roku), którego cena również pozostawała pod presją.
„Chociaż zdecydowaliśmy się obniżyć nasze prognozy marż odsetkowych, to jednak prawdopodobnie utrzymująca się poprawa jeżeli chodzi o koszty ryzyka, jak również potencjalna obniżka podatku bankowego częściowo amortyzują te negatywne tendencje. Uważamy, że w obecnej cenie rynkowej banku Erste zawarte są już te ryzyka i w oparciu o nasze zaktualizowane prognozy podwyższamy rekomendację dla banku do kupuj" – czytamy w raporcie.
Erste Bank, tak jak większość nie-polskich banków w regionie, doświadczył zwłaszcza w I kwartale 2016 r. presji na marże odsetkowe. Spread odsetkowy na portfelu kredytowym w banku obniżył się o ponad 20 pkt bazowych w I kwartale 2016 r. w stosunku do średniej za 2015 r. „Uwzględniamy ten fakt w naszym obecnym modelu obniżając długoterminowe założenia odnośnie marż odsetkowych na rynku czeskim i słowackim, podczas gdy na rynku austriackim nadal zakładamy stabilizację marż" – dodają analitycy DM PKO BP.
Pozytywnie oceniają ostatnio zasygnalizowany przez władze austriackie plan obniżenia obciążeń dla sektora związanych z płatnościami podatku bankowego. Wciąż nie znane są szczegóły potencjalnych działań, ale w raporcie założono w przyszłości jednorazową wypłatę w wysokości 150 mln euro w zamian za obniżkę rocznych obciążeń podatkowych o około 120 mln euro.
Erste Bank informował o znaczących (kilkaset mln euro) sprzedażach portfeli zagrożonych na rynku rumuńskim. Transakcje te powinny wspierać niski koszt ryzyka, zwłaszcza w II kwartale 2016 r. Nie wykluczalibyśmy dalszych takich transakcji w przyszłości.