Reklama

Buffett: po mojej śmierci akcje w górę

Miliarder zapewnił udziałowców swojego wehikułu inwestycyjnego Berkshire Hathaway, że mogą być spokojni o przyszłość firmy

Publikacja: 07.05.2017 11:02

Buffett: po mojej śmierci akcje w górę

Foto: Bloomberg

- Sądzę, że gdybym umarł dzisiejszej nocy jutro kurs akcji poszedłby w górę – powiedział, według MarketWatch, jeden z najbogatszych ludzi świata podczas dorocznego spotkania udziałowców Berkshire Hathaway w Omaha, w stanie Nebraska. Notowaniom sprzyjałyby spodziewane przez niego spekulacje odnośnie do możliwego podziału konglomeratu jakim jest Berkshire Hathaway.

Buffett podjął ten wątek odpowiadając na pytania inwestorów dotyczące ewentualnego skupu akcji własnych Berkshire Hathaway, gdyby kurs spadł po jego odejściu z firmy a także 93-letniego Charlesa Mungera, wiceszefa rady nadzorczej.

Ze względu na wiek Buffetta i Mungera kwestia sukcesji od dłuższego czasu nurtuje inwestorów Berkshire Hathaway, chcieliby oni wiedzieć jakie w tym zakresie plany ma Buffett, jej szef i główny udziałowiec.

W ciągu pięciu dekad Warren Buffett rozwinął Berkshire Hathaway dokonując przejęć w takich m.in. branżach jak ubezpieczenia, energetyka, czy transport.

Buffett zapewnił inwestorów, że kierownictwo Berkshire Hathaway rozważyłoby kwestie skupu akcji gdyby uznało, że właśnie buyback będzie w najlepszym interesie udziałowców.

Reklama
Reklama

Podkreślił, że następny lider firmy będzie musiał umiejętnie alokować kapitał. W grę wchodziłaby kwota rzędu 400 miliardów dolarów.

W pierwszym kwartale tego roku zysk Berkshire spadł o 27 proc. do 4,06 miliarda dolarów. Jak pisze Bloomberg zdecydowały o tym mniejsze zyski z inwestycji. Wartość księgowa do której inwestorzy przywiązują dużą wagę wzrosła o 3,5 proc. do ponad 178 tys. dolarów na akcję. Od początku roku kurs Berkshire zyskał 2,4 proc. i papiery te kosztują obecnie po 250 tys. dolarów.

Gospodarka światowa
Kto wygra walkę o supremację w dziedzinie sztucznej inteligencji?
Materiał Promocyjny
Inwestycje: Polska między optymizmem a wyzwaniami
Gospodarka światowa
Donald Trump zawęził wybór kandydatów na szefa Fedu. I stawia jeden warunek
Gospodarka światowa
Niemiecka inflacja potwierdzona, usługi wywierają presję na wzrost cen
Gospodarka światowa
Brytyjska gospodarka hamuje. PKB niespodziewanie na minusie
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Gospodarka światowa
Do 2035 r. jedna czwarta mieszkańców Niemiec będzie na emeryturze
Gospodarka światowa
„Najbardziej szalone IPO w historii”. Wycena SpaceX sięgnie bilionów dolarów?
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama