Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.09.2017 06:00 Publikacja: 20.09.2017 06:00
Foto: AFP
Wysokie stopy zwrotu osiągnęła część spośród indeksów dużych rynków wschodzących: polski WIG20 (prawie 29 proc. od początku roku), brazylijski Bovespa (+26 proc.), turecki BIST 100 (+36 proc.) czy indyjski Sensex (+22 proc.). Część analityków wskazuje jednak, że wyceny na rynkach wschodzących stały się przez to już mniej atrakcyjne.
Współczynnik c/z dla indeksu MSCI Emerging Markets sięga 13, czyli najwyższego poziomu od 2010 r. Jest on odrobinę wyższy niż latem 2015 r., tuż przed krachem na chińskich giełdach. Na początku 2016 r. był on zbliżony do 10. Akcje z rynków wschodzących wciąż są relatywnie tańsze niż z rynków rozwiniętych, ale różnica między nimi się zmniejszyła w porównaniu z grudniem zeszłego roku. Wskaźnik relatywnej siły rynków wschodzących w stosunku do rynków rozwiniętych wynosił wówczas nieco ponad 0,7. Obecnie zbliża się do 0,78. Według danych agencji Bloomberga przewidywany na ten rok c/z dla indeksu Sensex to 20,8, czyli więcej niż dla S&P 500 (19,2). Prognozowany c/z dla WIG20 to zaś 12,6, gdy dla niemieckiego indeksu DAX to 13,8.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koniec pewnej epoki. W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway dotychczasowy prezes i główny akcjonariusz Warren Buffett ogłosił, że z końcem roku przejdzie na emeryturę. Zastąpić ma go Greg Abel.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pierwszy kwartał tego roku, które pokazały znaczny spadek zysków operacyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Konglomerat, który posiada udziały w firmach z branż ubezpieczeniowej, transportowej, energetycznej, detalicznej i innych, ostrzegł również, że cła mogą dodatkowo uderzyć w zyski.
Kartel eksporterów ropy naftowej OPEC+ zdecydował o kolejnym zwiększeniu wydobycia. Od czerwca na rynek popłynie dodatkowe 411 tys. baryłek ropy dziennie.
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas