Wzrost importu zmniejszył się do 6,3 proc. i w rezultacie nadwyżka handlowa wyniosła 33,7 mld USD. Eksport chińskiego aluminium był największy od trzech lat, natomiast eksport stali w dwóch pierwszych miesiącach tego roku spadł o 27 proc.
Dane z lutego są zniekształcone przez czynniki sezonowe i słaby kurs juana, ale kupujący chińskie towary od metali przemysłowych po elektronikę i odzież, nie odczuli niedoborów. I przy tym oczywistym popycie prezydent USA jeszcze dzisiaj zamierza podpisać rozporządzenie o podniesieniu taryf celnych mimo sprzeciwu republikańskich kongresmanów i swojego głównego doradcy ekonomicznego.
- Globalny popyt nadal jest duży, a rozwój gospodarczy USA i Europy jest najważniejszym czynnikiem wzrostu chińskiego eksportu – powiedział Xia Le, główny ekonomista Banco Bilbao Vizcaya Argentaria w Hongkongu. – To zwiększa ryzyko wojny handlowej po podniesieniu przez Tumpa taryf celnych – dodał.
Amerykańsko – chińskie obroty handlowe w dwóch pierwszych miesiącach tego roku wzrosły o 15,8 proc. do 99 mld USD. Chińska nadwyżka z USA w lutym wyniosła 20,96 mld USD.