Globalne Centra Finansowe. Warszawa nadal w siódmej lidze

Polska stolica awansowała w rankingu atrakcyjności globalnych centrów finansowych z 70. na 64. pozycję. Jeszcze kilka lat temu była jednak w czwartej dziesiątce.

Publikacja: 20.09.2019 10:18

Globalne Centra Finansowe. Warszawa nadal w siódmej lidze

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Ranking konkurencyjności globalnych centrów finansowych (GFCI) dwa razy do roku publikuje firma Z/Yen Group. Powstaje on na podstawie sondażu wśród finansistów oraz ponad 100 wskaźników dotyczących m.in. kondycji gospodarki, otoczenia regulacyjnego i podatkowego, jakości infrastruktury oraz poziomu rozwoju sektora finansowego. Jego 26. edycja, uwzględniająca 104 miasta, ukazała się w czwartek.

Czołówka zestawienia jest od lat praktycznie niezmienna. Na prowadzeniu wymieniają się Londyn i Nowy Jork. W najnowszej edycji, tak jak w kilku poprzednich, przewagę ma amerykańska metropolia, co w kontekście Brexitu nie dziwi. Brytyjską stolicę wyprzedzić może wkrótce także Hongkong, który uzyskał wynik o zaledwie 2 punkty niższy.

Hongkong o miejsce na podium rywalizował długo z Singapurem, ale już od pięciu edycji rankingu wychodzi z tego starcia zwycięsko. Także na kolejnych miejscach zestawienia zmian nie ma: piąty jest Szanghaj, szóste Tokio. W pierwszej dziesiątce najbardziej konkurencyjnych centrów finansowych są jeszcze kolejno: Pekin (awans z dziewiątego miejsca), Dubai (awans z 12. miejsca), Shenzen (awans z 14. miejsca) i Sydney (awans z 11. miejsca).

Czołówka zestawienia stanowi dobrą ilustrację tego, że ciężar globalnych finansów przesuwa się z Ameryki i Europy do Azji.

Warszawa wyraźnie awansowała w rankingu w 2015 r. Wtedy przeskoczyła pierwszy raz z siódmej do czwartej dziesiątki zestawienia (na 38. miejsce na 84 sklasyfikowane wtedy miasta). Najlepszy wynik uzyskała jednak w 2017 r., w 22. edycji zestawienia, gdy była 36. Wtedy po raz pierwszy wyprzedziła Wiedeń, z którym rywalizowała o miano najważniejszego centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej. Kolejne rankingi przyniosły wyraźny regres atrakcyjności polskiej stolicy.

W najnowszym zestawieniu Polska stolica ustępuje już nie tylko Wiedniowi (jest 54.), ale nawet czeskiej Pradze, która jeszcze rok temu była na 74. miejscu, a dziś jest na 58. W regionie Warszawa wyprzedza natomiast Rygę (85.), Budapeszt (78.), Tallin (76.) i Moskwę (71.). Bratysława nie jest jeszcze w zestawieniu sklasyfikowana ze względu na niedostateczną liczbę ocen ekspertów.

Cieszyć może to, że awans Warszawy w najnowszym zestawieniu to głównie efekt wzrostu oceny jej atrakcyjności (o 21 pkt, do 626 pkt), a nie pogorszenia notowań innych ośrodków, co się w przeszłości zdarzało.

Gospodarka światowa
Rajd na Wall Street zagrożony. Czego potrzebują traderzy?
Gospodarka światowa
Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji
Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów