Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tempo wzrostu za cały 2019 r. było zbieżne z prognozami Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zmieściło się też w celu wyznaczonym przez Komunistyczną Partię Chin, mówiącym, że wzrost PKB wyniesie między 6 a 6,5 proc. Wzrost produkcji przemysłowej zwolnił z 6,2 proc. w 2018 r. do 5,7 proc. w 2019 r., ale był lepszy od średniej prognoz analityków mówiącej o zwyżce o 5,6 proc. Wzrost sprzedaży detalicznej wyhamował w tym czasie z 9 proc. do 8 proc., co było zgodne z prognozami. Dane za grudzień przyniosły wyraźną poprawę. Produkcja przemysłowa zwiększyła się o 6,9 proc. r./r., gdy prognozowano wzrost o 5,9 proc., a sprzedaż detaliczna wzrosła o 8 proc., gdy spodziewano się 7,9 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent Donald Trump i jego doradcy ekonomiczni planują historyczną sprzedaż akcji Fannie Mae i Freddie Mac, dwóch państwowych gigantów hipotecznych. To drugie podejście prezydenta USA do prywatyzacji obu spółek.
Produkcja przemysłowa Niemiec spadła w czerwcu do najniższego poziomu od czasu pandemii w 2020 r., przedłużając ubiegłoroczne spadki na tle słabnącego popytu zagranicznego i rosnącej konkurencji ze strony Chin. Eksport zaś wzrósł bardziej niż oczekiwano.
Bank Anglii obniżył główną stopę procentową o 25 pb. do poziomu 4 proc. Jego decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków.
Administracja prezydenta szykuje rozporządzenie nakazujące śledztwo w sprawie instytucji, które zamykały konta klientów z przyczyn politycznych.
Akcje wehikułu inwestycyjnego stworzonego przez jednego z największych guru inwestorów giełdowych radziły sobie w ostatnich trzech miesiącach najgorzej od czasu wczesnego etapu pandemii.
Wzrost sprzedaży detalicznej wzmacnia przekonanie, że strefa euro pozostaje odporna na niepewność handlową dzięki ożywieniu konsumpcji krajowej.