Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Znakomita większość, bo aż 94 proc., bogatych inwestorów spodziewa się dobrych wyników w tym roku. Takie są wnioski z ankiety przeprowadzonej wśród 4,8 tys. respondentów na całym świecie. Około dwóch trzecich wyraziło optymizm co do najbliższej przyszłości na ich własnych regionalnych rynkach, przy czym najbardziej optymistyczni byli uczestnicy ankiety ze Stanów Zjednoczonych.
Ankietę przeprowadzono 19 grudnia – 12 stycznia. Na jej wyniki miały wpływ poprawa relacji handlowych między USA i Chinami, raporty o wzroście zysków spółek, rozwój rynków wschodzących, a także tempo innowacyjności.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej