Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.06.2020 14:35 Publikacja: 29.06.2020 14:35
Ulice wielu indyjskich miast mocno opustoszały podczas kwarantanny. Widok krów w wielkich miastach nie jest tam jednak niezwykły.
Foto: Shutterstock
Choć Indie mogą się znaleźć w małej grupie krajów, które wypracują wzrost gospodarczy za cały 2020 r., to trudno je zaliczyć do „zwycięzców" obecnego kryzysu. Pandemia koronawirusa przyniosła tam jak dotąd ponad 450 tys. wykrytych przypadków zachorowań i ponad 15 tys. zgonów. W stosunku do olbrzymiej populacji tego kraju (1,35 mld ludzi) to stosunkowo mało. Bardziej niszcząca od pandemii okazała się zarządzona przez rząd kwarantanna. Wprowadzono ją pod koniec marca, a większość restrykcji poluzowano dopiero na początku czerwca. Ograniczenia były dużo ostrzejsze niż w Europie. Nie kursowały pociągi i prywatne busy, a przez pewien czas nie mogli pracować nawet samozatrudnieni specjaliści tacy jak elektrycy. Tylko w kwietniu pracę straciło w Indiach 122 mln ludzi, a stopa bezrobocia sięgnęła rekordowych 27,1 proc. (według danych Centre for Monitoring the Indian Economy). Wskaźnik PMI dla sektora usług sięgnął w kwietniu szokująco niskiego poziomu 5,4 pkt, by w maju odbić się do 12,6 pkt. Indeks koniunktury w przemyśle wzrósł w tym czasie z 27,4 pkt do 30,8 pkt. (Przypomnijmy: każdy odczyt PMI poniżej 50 pkt jest uznawany za „recesyjny". Im niższy, tym koniunktura gorsza.) Najbardziej pesymistyczna spośród prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberga mówi, że PKB spadnie w drugim kwartale aż o 26,5 proc. r./r. Najbardziej optymistyczna mówi o wzroście PKB o 0,1 proc. Jeszcze w pierwszym kwartale PKB Indii rósł o 3,1 proc. r./r., a w końcówce 2019 r. o 4,1 proc. Kryzys koronawirusowy przyniósł ze sobą nie tylko załamanie aktywności gospodarczej. Agencja Moody's niedawno obcięła indyjski rating do poziomu Baa3, czyli najniższego poziomu klasy inwestycyjnej. Indie znalazły się też na skraju wojny z innym mocarstwem nuklearnym – Chinami. (Po potyczce w Himalajach toczonej bez użycia broni palnej, ale w której zginęło kilkudziesięciu żołnierzy po obu stronach. Po momencie ogólnonarodowego szoku konflikt jednak złagodzono).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas