– To nie jest ETF inwestujący w „memiczne" akcje z Reddita. Opiera się on na szerszych konwersacjach dotyczących akcji na platformach mediów społecznościowych – twierdzi Jamie Wise, prezes firmy Buzz Holdings, która stworzyła ten ETF oraz indeks spółek popularnych w mediach społecznościowych.

By spółka trafiła do indeksu Buzz NextGen AI U.S. Sentiment Leaders, musi mieć co najmniej 5 mld USD kapitalizacji (co jak na razie eliminuje takie firmy jak GameStop czy AMC), a przez ostatnich 12 miesięcy musi pojawiać się wiele wzmianek na jej temat w różnych mediach społecznościowych. Platformy takie jak Twitter, Reddit, StockTwits czy Yahoo Finance są monitorowane przez algorytmy, które wyłapują komentarze dotyczące spółek. Im więcej dana spółka przyciąga pozytywnych komentarzy, tym bardziej rośnie jej waga w indeksie. – To nie są akcje promowane przez celebrytów. To normalne akcje, które są promowane przez ludzi reprezentujących najróżniejszej światopoglądy, ale nie skoncentrowanych na wąskiej grupie spółek wzmianowanych na Reddicie – wyjaśnia Wise.

Obecnie w czołówce spółek mających największą wagę w indeksie oraz w nowym ETF są: Twitter, DraftKings, Ford, American Airlines i Tesla. Spośród nich akcje American Airlines były w styczniu „pompowane" przez inwestorów detalicznych w ramach „wyciskania" krótkich pozycji zajmowanych przez fundusze hedgingowe. Papiery zyskały od początku roku blisko 35 proc. Również Draft Kings, operator zawodów e-sportowych i zakładów sportowych, bywa nazywany spółką „memiczną". Jego akcje zdrożały od początku roku o ponad 30 proc.

Na ile taka strategia się sprawdza w długim terminie? Indeks Buzz NextGen AI U.S. Sentiment Leaders od początku istnienia, czyli od 18 grudnia 2015 r., zyskał 215 proc. W tym czasie S&P 500 urósł o 113 proc. iShares Momentum ETF, czyli największy fundusz inwestujący w akcje spółek wykazujących się dużymi wzrostami w okresie półrocznym i rocznym (i biorący też pod uwagę niską zmienność ich kursów), zyskał natomiast w tym okresie 119 proc. HK