Co z globalnym CIT?

130 krajów zgodziło się z planem wprowadzenia globalnej minimalnej stawki CIT – podała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Dziewięć państw uczestniczących wcześniej w negocjacjach planu nie poparło.

Publikacja: 05.07.2021 05:01

Co z globalnym CIT?

Foto: Adobestock

Kraje, które nie zgodziły się na globalną minimalną stawkę CIT, to: Irlandia, Węgry, Estonia, Barbados, Kenia, Nigeria, Sri Lanka oraz karaibskie państwo St. Vincent i Grenadyny. Peru wstrzymało się od głosu, gdyż obecnie nie posiada stabilnego rządu.

Międzynarodowa umowa dotycząca podatków ma zostać dopracowana w szczegółach do października. Jak na razie jej pierwszy filar przewiduje, że podatki płacone przez globalne korporacje będą w większym stopniu wypłacane w miejscach, gdzie wypracowują one swoje zyski, niż w krajach, w których zarejestrowały swoją własność intelektualną. Drugi filar mówi o minimalnej stawce CIT dla wielkich firm. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że stawka ta najprawdopodobniej wyniesie 15 proc. OECD szacuje, że rządy na całym świecie zyskają 100 mld USD na pierwszym filarze umowy i 150 mld USD na drugim. Na porozumienie w tej kwestii zgodziła się nawet część krajów i terytoriów uznawanych za raje podatkowe – m.in. Kajmany i Gibraltar.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?