Chiny. Obroty mocno skoczyły

Przez ostatnie sześć tygodni obroty na chińskim rynku akcji utrzymywały się powyżej poziomu 1 bln juanów (154,6 mld USD lub 589,6 mld zł).

Publikacja: 07.09.2021 05:07

Chiny. Obroty mocno skoczyły

Foto: Bloomberg

W zeszłą środę przekroczyły 1,7 bln juanów, co było najwyższą wartością od początku roku. Stało się tak, pomimo obaw inwestorów dotyczących zaostrzania regulacji przez chińskie władze. Analitycy wskazują, że chińscy inwestorzy zainteresowali się mocniej krajowym rynkiem akcji, bo mają niewiele alternatyw dla lokowania kapitału.

– Spekulowanie na rynku nieruchomości zdecydowanie przestało wchodzić w grę, a ponieważ chińskie władze bardzo zacieśniły ograniczenia na rynku kryptowalut, to gdzie mają iść pieniądze? – zauważa Schelling Xie, analityk w firmie Stansberry China. Jego zdaniem w nadchodzących miesiącach na chiński rynek akcji powinno napłynąć więcej pieniędzy w związku z zaostrzaniem przez rząd regulacji dotyczących rynku nieruchomości.

Inwestowanie w domy i mieszkania było przez wiele lat popularną w Chinach formą lokowania kapitału. W 2018 r., według danych firmy Noah Research, nieruchomości stanowiły 65 proc. aktywów chińskich gospodarstw domowych. W wyniku spekulacji ceny szły w górę, a na rynku tworzyła się bańka. W ostatnich latach władze Chin wprowadzały jednak przepisy ograniczające spekulację nieruchomościową.

Obejmująca kolejne sektory kampania zaostrzania regulacji (najmocniej uderzająca w firmy technologiczne) mogła też przyczynić się do wzrostu obrotów na chińskich giełdach, gdyż stała się dla inwestorów impulsem do rotacji akcji.

– Ostatni duży wzrost obrotów był głównie napędzany przez rotację sektorową. Mierzący się z niepewnością inwestorzy sprzedawali akcje spółek wzrostowych o wysokich wycenach, a kupowali papiery spółek defensywnych z niskimi wycenami. Na przykład mające niskie wyceny blue chips z sektorów takich jak bankowość czy nieruchomości przyciągają duże napływy kapitału – twierdzi Chaoping Zhu, strateg JPMorgan Asset Management.

Chińskie indeksy giełdowe prezentują się w tym roku słabo w porównaniu z indeksami z innych rynków wschodzących. Shanghai Composite zyskał przez ostatni miesiąc 4,7 proc., a od początku roku zyskał 4,3 proc. CSI 300, wspólny indeks dla giełd w Szanghaju i w Shenzen, spadł od początku stycznia o 5,3 proc., a MSCI China zniżkował w tym czasie o 12 proc.

Podczas poniedziałkowej sesji akcje ponad 20 małych spółek zyskiwały w Szanghaju po ponad 30 proc. Inwestorzy reagowali w ten sposób na doniesienia mówiące, że spółki te wejdą na nową giełdę, która ma zostać powołana w Pekinie i służyć głównie małym i średnim firmom. HK

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?