Spółki z całego świata zebrały z rynków kapitałowych w 2021 r. rekordowe 12,1 bln USD – wynika z wyliczeń „Financial Timesa" opierających się na danych firmy Refinitiv. Do sumy tej zaliczono wartość ofert publicznych, emisji obligacji oraz pożyczek zaciągniętych przez firmy. Kapitał zebrany za pomocą tych środków był o 17 proc. wyższy niż w 2020 r. i o prawie jedną czwartą większy niż w 2019 r.
Wysyp IPO
Spośród owych 12,1 bln USD, w ramach ofert publicznych zebrano 1,44 bln USD. To rekordowo duża suma – wyższa aż o 24 proc. niż rok wcześniej. W USA wartość ofert publicznych niemal się podwoiła w porównaniu z 2020 r. – Rynek nie tylko pobił rekord. On go zmiażdżył – ocenia Jim Cooney, szef działu amerykańskich rynków akcji w Bank of America.
Największym IPO była w 2021 r. oferta Rivian Automotive, amerykańskiego producenta pojazdów elektrycznych, warta 13,7 mld USD. Na drugiej pozycji znalazło się IPO firmy LG Energy Solution warte 10,8 mld USD, a na trzecim oferta China Mobile za 8,6 mld USD. Największym IPO w Europie była oferta InPostu warta w przeliczeniu na amerykańską walutę 3,9 mld USD. Wśród ofert wtórnych największą była sprzedaż przez chiński koncern Tencent udziałów wartych 14,7 mld USD.
2021 r. był też okresem boomu na oferty SPAC, czyli tzw. spółek specjalnego przeznaczenia, wchodzących na giełdę tylko po to, by zebrać pieniądze na przyszłe przejęcia. Na całym świecie w takich ofertach zebrano łącznie 162 mld USD. – Rynek SPAC był w tym roku niesamowity. Skutkiem tego mamy teraz wielką liczbę spółek szukających okazji do fuzji i przejęć – wskazuje Brad Miller, jeden z szefów działu amerykańskich rynków kapitałowych w UBS. Według danych firmy Dealogic, ponad 500 SPAC szuka obecnie celów do przejęć, a 220 z nich musi ich dokonać przed końcem 2022 r.