Transformacja zawraca?

Zmiany strukturalne, które zbliżają Polskę do wzorca gospodarki rynkowej, ustały, a częściowo zostały odwrócone – sugeruje raport EBOR.

Publikacja: 22.11.2022 05:00

Transformacja zawraca?

Foto: Adobestock

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju od 2016 r. ocenia kraje, w których prowadzi działalność, pod względem postępu zmian strukturalnych, które prowadzą do budowy stabilnej gospodarki rynkowej. Aktualizacja skonstruowanych w tym celu wskaźników znalazła się w nowym flagowym raporcie EBOR-u („Transition Report 2022–2023”), opublikowanym we wtorek. Niektóre tendencje widoczne w Polsce są niepokojące.

EBOR, londyńska instytucja wspierająca transformację gospodarczą w ponad 30 krajach na trzech kontynentach, do pomiaru postępów w tym zakresie wykorzystuje sześć syntetycznych wskaźników, dotyczących istotnych cech gospodarki rynkowej. Na tle pozostałych ośmiu państw z Europy Środkowo-Wschodniej (Chorwacja, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Czechy i Słowacja) Polska pozytywnie wyróżnia się pod względem odporności, rozumianej jako stabilność finansowa i bezpieczeństwo energetyczne. Słabe noty na tle regionu Polska zbiera natomiast pod względem „zazielenienia” gospodarki. Wyprzedzamy pod tym względem jedynie Węgry i Chorwację (minimalnie). Ale nawet te kraje od 2016 r. dokonały w zielonej transformacji większego postępu. Jak tłumaczy „Parkietowi” Mateusz Szczurek, ekonomista w EBOR, a w przeszłości minister finansów Polski, problemem Polski jest m.in. niska jakość powietrza.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski