Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest obecna w Polsce od ponad 30 lat, a jej zaangażowane w 2021 r. wyniosło 6,5 mld euro, co jest rekordowo wysokim poziomem.
Z danych, które nasza gazeta poznała z wyprzedzeniem, wynika, że największe wsparcie ze strony Grupy EBI ukierunkowane jest na zieloną transformację, w 2021 r. było to aż 42 proc. całości (choć tego typu projekty są też uwzględniane w innych obszarach wsparcia). Tu bank finansuje m.in. plany dekarbonizacji największych polskich spółek energetycznych, które inwestują w modernizację sieci dystrybucyjnej. Tauron „dostał" na ten cel kredyt na kwotę 2,8 mld zł. Jest to największe w historii EBI finansowanie korporacyjne udzielone w Polsce. Z kolei 108 mln euro wsparło PKN Orlen. Na zrównoważony rozwój miast i regionów oraz infrastruktury transportowej przeznaczono 38 proc. wszystkich środków, czyli 2,2 mld euro. Miejskie inwestycje obejmują m.in. modernizację sieci wodno-kanalizacyjnych czy nisko-emisyjny transport (np. nowe tramwaje we Wrocławiu i na Górnym Śląsku oraz autobusy w Częstochowie). Z kolei kredyt w wysokości 240 mln euro sfinansuje budowę nowej obwodnicy Trójmiasta (przez GDDKiA), a 434 mln pomoże PKP Intercity w unowocześnianiu taboru.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.