Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest obecna w Polsce od ponad 30 lat, a jej zaangażowane w 2021 r. wyniosło 6,5 mld euro, co jest rekordowo wysokim poziomem.
Z danych, które nasza gazeta poznała z wyprzedzeniem, wynika, że największe wsparcie ze strony Grupy EBI ukierunkowane jest na zieloną transformację, w 2021 r. było to aż 42 proc. całości (choć tego typu projekty są też uwzględniane w innych obszarach wsparcia). Tu bank finansuje m.in. plany dekarbonizacji największych polskich spółek energetycznych, które inwestują w modernizację sieci dystrybucyjnej. Tauron „dostał" na ten cel kredyt na kwotę 2,8 mld zł. Jest to największe w historii EBI finansowanie korporacyjne udzielone w Polsce. Z kolei 108 mln euro wsparło PKN Orlen. Na zrównoważony rozwój miast i regionów oraz infrastruktury transportowej przeznaczono 38 proc. wszystkich środków, czyli 2,2 mld euro. Miejskie inwestycje obejmują m.in. modernizację sieci wodno-kanalizacyjnych czy nisko-emisyjny transport (np. nowe tramwaje we Wrocławiu i na Górnym Śląsku oraz autobusy w Częstochowie). Z kolei kredyt w wysokości 240 mln euro sfinansuje budowę nowej obwodnicy Trójmiasta (przez GDDKiA), a 434 mln pomoże PKP Intercity w unowocześnianiu taboru.
EBI podaje też, że sektor MŚP otrzymał finansowanie w wysokości 1,78 mld euro, zaś na przedsięwzięcia związane z innowacyjnością i cyfryzacją przeznaczono 1,46 mld euro. Przykładem flagowej transakcji jest tu kredyt udzielony firmie Nexera – do 73 mln euro na projekt infrastruktury Fiber To The Home (FTTH) w pięciu województwach.