Polska przedstawi własny plan rozwodu z rosyjskimi surowcami

Na początku przyszłego tygodnia rząd przedstawi plan jak najszybszego odejścia od węglowodorów z Rosji – zapowiedział Premier RP, Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po zakończeniu Rady Europejskiej.

Publikacja: 25.03.2022 20:48

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Szef polskiego rządu zapowiedział, że już w tym roku Polska będzie niezależna od rosyjskiego gazu, a także ropy. – Przedstawimy plan w związku z węglem. Są jednak stolice europejskie, które hamują proces odchodzenia od rosyjskich węglowodorów – powiedział.

Zdradził, że na początku przyszłego tygodnia, wraz z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą rząd, przedstawi plan jak najszybszego odejścia od węglowodorów ze strony Rosji. Nie odpowiedział jednak na pytanie jednego z dziennikarzy, jakie dotychczas kroki podjęła Polska, aby już teraz zmniejszyć zakup surowców z Rosji.

Podkreślił, że Polska była wśród państw, które proponowały najdalej idące sankcje, które będą w stanie odciąć dopływ pieniędzy do Rosji. – Domagamy się, aby zaprzestać kupowania gazu, ropy od Rosji. Niestety niektóre państwa nie są do tego gotowe: Niemcy, Austria, Węgry – powiedział.

Przypomniał, że zaproponował także 10-punktowy pakiet i wymienił kilka najważniejszych pozycji. – Wśród głównych postulatów jest zablokowanie eksportu i importu z Rosji – dodał.

Polska proponuje także pełną blokadę portów europejskich dla statków z Rosji. – Porty europejskie też powinny wykluczać przyjmowanie statków rosyjskich, ale także proponujemy zakaz jakiejkolwiek propagandy rosyjskiej, bo wiemy, jak działają rosyjscy szpiedzy – dodał.

Premier miał także zaproponować koncepcję konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów, aby móc zrekompensować wysokie ceny węglowodorów, pomóc w odbudowie Ukrainy i w kryzysie uchodźczym. Dotychczas kraje europejskie „zamrażały” majątki rosyjskich oligarchów. – Na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawimy plan konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów, aby pieniądze trafiły we właściwe miejsce – zapowiedział.

Gospodarka krajowa
Bilans płatniczy i handel zagraniczny gorsze w marcu
Gospodarka krajowa
Niemal 40 mld zł deficytu w budżecie. Wpływy z VAT na minusie
Gospodarka krajowa
Jakub Borowski, Credit Agricole Bank Polska: RPP zacznie myśleć o podwyżce stóp
Gospodarka krajowa
Kwiecień stanowił preludium silnego wzrostu inflacji
Gospodarka krajowa
Polski eksport słabnie. Kurczy się sprzedaż do Niemiec
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka przyspiesza, ale niezbyt żwawo. GUS podał najnowsze dane o PKB