Nawet 550 tys. „czasowników”

Rynek pracy tymczasowej wzrósł w 2008 r. o połowę mniej niż w latach poprzednich. W tym roku mogą pomóc mu posłowie

Publikacja: 21.03.2009 00:52

Rok temu to agencje szukały pracowników. Sytuacja się odwróciła, ale brakuje za to pracodawców.

Rok temu to agencje szukały pracowników. Sytuacja się odwróciła, ale brakuje za to pracodawców.

Foto: PAP

Liczba osób wysłanych do pracy tymczasowej w 2008 r. mogła wynieść 530–550 tys. osób. Takie są szacunki Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, do jakich dotarł „Parkiet”. To o 13 proc. więcej niż w 2007 r., ale rok wcześniej wzrost był ponad 68-proc. Z usług agencji mogło skorzystać nawet 14–15 tys. przedsiębiorstw. Liczba agencji wzrosła, według resortu pracy, o około pół tysiąca – do prawie 2,2 tys.

[srodtytul]Więcej, ale wolniej[/srodtytul]

Także konkurencyjna organizacja – Związek Agencji Pracy Tymczasowej – przyznaje, że branża rosła, ale wolniej. – W poprzednich latach wzrost liczby osób skierowanych do pracy przez naszych klientów wynosił po 20–30, a nawet 40 proc. W podobnym tempie rosły zyski. Zeszły rok był zdecydowanie słabszy – mówi Katarzyna Gurszyńska z ZAPT.

Członkowie Związku skierowali w zeszłym roku do pracy 263tys. osób. Jak przyznają, to niewielka zmiana, bo rok 2007 zamykali z 256 tys.Obroty członków ZAPT wyniosły 1,12 mld zł, co daje wzrost o około 15 proc. w ciągu roku.

Jak podkreślają agencje, na wynikach zaważył zwłaszcza ostatni kwartał 2008 roku, gdy pracownicy tymczasowi jako pierwsi dostawali zwolnienia. Poza tym agencje dostarczały często całe ekipy dla zakładów z branży motoryzacyjnej oraz meblarskiej, a także ich dostawców. To tam spowolnienie gospodarki było najszybciej odczuwalne.

– Na pocieszenie jest fakt, że w krajach Unii Europejskiej, gdzie praca tymczasowa jest od wielu lat ugruntowaną formą zatrudnienia, odnotowano w zeszłym roku gwałtowne spadki. W Polsce udało się nam utrzymać wcześniejszy poziom, a nawet trochę polepszyć wyniki – mówi Gurszyńska.

– Pierwsze miesiące tego roku są podobne do ostatniego kwartału roku poprzedniego. Nie ma znacznego pogorszenia sytuacji – mówi Dagmara Bałusz z agencji Manpower. W innej międzynarodowej agencji usłyszeliśmy jednak, że sytuacja na tyle się pogorszyła, że przestano prowadzić statystyki liczby wysyłanych pracowników.

[srodtytul]Komisja przyjazna agencjom[/srodtytul]

Agencje tracą na kryzysie nie tylko dlatego, że pracowników od nich najłatwiej się pozbyć, ale też z powodu ograniczeń w zatrudnianiu „czasowników” w firmach, gdzie przeprowadzano zwolnienia. Zmiany przepisów zmieniające tę sytuację przygotowała sejmowa komisja „Przyjazne Państwo”.

O zmiany absurdalnych często przepisów i agencje, i przedsiębiorcy apelują od kilku lat. Posłowie przychylili się m.in. do postulatów, by za każdą pracę nie wystawiać pracownikowi osobnego świadectwa pracy, lecz jedno zbiorcze. Osoby pracujące dorywczo w różnych firmach miały ich po kilkanaście, choć zatrudniała je ta sama agencja.

Komisja zaproponowała też skrócenie z sześciu do trzech miesięcy zakazu korzystania z pracy tymczasowej dla pracodawcy, który zwolnił pracownika z powodów leżących po stronie zakładu. Byłaby to dobra wiadomość dla firm, które dzięki pracy tymczasowej chcą ograniczyć koszty, lub takich, które odzyskały część zleceń, ale nie są pewne, czy pozwolą one na stałe zwiększenie zatrudnienia.

Wydłużony ma też być okres kierowania pracownika do jednego pracodawcy – z 12 do 18 miesięcy w ciągu trzech kolejnych lat. Nie udało się za to znieść wymogu badania lekarskiego i szkolenia BHP pracownika przy każdym podpisaniu umowy. Urząd Komitetu Integracji Europejskiej stwierdził, że zmiana byłaby niezgodna z dyrektywami. Agencje są innego zdania, podając za przykład rozwiązania Hiszpanii i Niemiec.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów