Stopa depozytowa w dół?

Obniżka referencyjnej stopy procentowej o 25 pkt bazowych – takiej decyzji Rady Polityki Pieniężnej spodziewa się rynek.

Publikacja: 24.03.2009 00:41

Stopa depozytowa w dół?

Foto: ROL

Dziś rozpoczyna się jej dwudniowe posiedzenie. Decyzję poznamy w środę.

Spośród 27 analityków ankietowanych przez agencję Reutera 20 spodziewa się cięcia stóp z 4 do 3,75 proc., a jeden do 3,5 proc. Trzech ekspertów uważa, że RPP nie zmieni jutro kosztu pieniądza.

Wiesław Szczuka, główny ekonomista BRE Banku, uważa, że rada ma dwa argumenty przemawiające za powstrzymaniem się od obniżki stóp procentowych. Jednak zarówno obawy o inflację, jak i wpływ decyzji na kurs złotego, zdaniem Szczuki, nie są wystarczająco silne.

– Ostatnie dane o inflacji bazowej pozostają zdecydowanie w cieniu publikacji takich wskaźników, jak chociażby produkcja przemysłowa czy niepokojące informacje z rynku pracy i tym samym ich znaczenie z punktu widzenia posiedzenia RPP jest znikome – potwierdza Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Banku Polska.

Eksperci zastanawiają się również, czy już na najbliższym posiedzeniu RPP zdecyduje się na zastosowanie innych rozwiązań: obniżkę stopy rezerwy obowiązkowej oraz znaczną redukcję wysokości stopy depozytowej (o 50 lub więcej punktów). Dzięki temu pierwszemu działaniu do banków komercyjnych trafiłoby więcej pieniędzy, które znajdowały się dotychczas na kontach w NBP. To drugie miałoby zniechęcić instytucje komercyjne do utrzymywania wolnych środków w banku centralnym. Oba rozwiązania mają skłonić banki do zwiększenia akcji kredytowej.

– Ewentualna obniżka stopy depozytowej mogłaby ponadto wesprzeć rentowność polskich obligacji, gdyż zwiększyłaby się pula środków, które mogłyby zostać przeznaczone na zakup papierów skarbowych – uważają z kolei ekonomiści Banku Handlowego.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów