Szybka sprzedaż GPW budzi obawy posłów

– Rząd jest bardzo zdeterminowany, by sprywatyzować warszawską giełdę. Jeśli chcemy odnieść jakieś realne korzyści dzięki tej prywatyzacji, to decyzje muszą zapaść jak najszybciej – przekonywał wczoraj posłów z Komisji Skarbu Państwa Michał Chyczewski, wiceminister z MSP.

Publikacja: 01.04.2009 01:29

Michał Chyczewski, wiceminister skarbu

Michał Chyczewski, wiceminister skarbu

Foto: ROL, Małgorzata Pstrągowska MP Małgorzata Pstrągowska

Opozycji jednak nie przekonał i zapowiedziała ona blokowanie tych decyzji.

Zamiast upublicznić GPW rząd chce minimum 51 proc. akcji sprzedać inwestorowi strategicznemu. Zaproszenia do rozmów w najbliższych dniach dostaną cztery wiodące giełdy: London Stock Exchange, Deutsche Boerse, Nasdaq OMX oraz NYSE Euronext.

– Od zatrzymania prywatyzacji do dziś nastąpiły bardzo szybkie przekształcenia na rynku w regionie. Austriacka giełda przejęła praską. To bardzo istotna zmiana – stwierdził Chyczewski. Jego zdaniem, teraz GPW może zdobyć międzynarodowy charakter tylko dzięki przejęciu przez inny podmiot, bo nie gwarantuje tego przyciąganie na polski parkiet spółek zagranicznych.

– Czy zamiast sprzedawać giełdę za niewielkie pieniądze w czasie kryzysu nie lepiej byśmy to my coś kupili? – pytał poseł Marek Suski z PiS. Przypomniał, że taką strategię ma PZU, też kontrolowany przez Skarb Państwa. Chyczewski i szef GPW Ludwik Sobolewski przekonywali, że nic ciekawego do kupienia w naszym regionie nie ma.

MSP twierdzi, że gdy Trybunał Konstytucyjny wyda decyzję w sprawie ustawy wdrażającej unijną dyrektywę MiFID, czeka nas ekspansja wielostronnych platform obrotu (MTF-ów). – Na razie GPW pozostaje monopolistą pod względem infrastruktury, ale MiFID zliberalizuje rynek obrotu instrumentami finansowymi – powiedział Chyczewski. Podkreślił, że platformy, budowane m.in. przez banki, mają lepszą infrastrukturę i „podbierają” tradycyjnym giełdom obroty.

Obecny na posiedzeniu szef GPW Ludwik Sobolewski przyznał, że może to być problem, ale ocenił, że na pewno nie w perspektywie najbliższych miesięcy. Według niego, MiFID nie ma tu decydującego znaczenia.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów